Körbetartozások: lép a kormány?

Kiss Roland
2007. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég készítette el az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) a körbetartozások mérséklésére szolgáló jogszabály-tervezetet, amely a tárca honlapján is megtalálható. A javaslat módosítaná a csőd- és a közbeszerzési törvényt, valamint a polgári törvénykönyvet (Ptk.).
Az évek óta duzzadó tartozási láncok felszámolására már tavaly is készült egy javaslat, több gazdasági szervezet azonban hevesen tiltakozott többek között az azonnali inkasszók és az okmányos meghitelezés kötelezővé tétele ellen. Végül a jogalkotók is kihátráltak a javaslatok mögül, és az Országgyűlés tavaly év végén arról hozott határozatot, hogy tavaszig készüljön újabb tervezet. Ennek a munkának az eredménye a több ágazati képviselet bevonásával előkészített mostani IRM-tervezet, amely új szabályként vezetné be, hogy az adós csak a felszólítás kézhezvételét megelőző napig kérdőjelezheti meg a hitelező követelését. Ezután már csak úgy kerülheti el a felszámolási eljárást, ha rendezi tartozását, a jogtalan követeléssel szemben viszont a bíróságon kereshet elégtételt. Köztudott, hogy a rosszhiszemű adósok jelenleg különféle, sokszor minden valóságalapot nélkülöző kifogásokkal igyekeznek elodázni a tartozás megtérítését. A jövőben két éven belül lehetőség lenne több csődeljárás kezdeményezésére is az átmeneti fizetésképtelenség kezelése érdekében, de csak akkor, ha az adós a korábbi eljárásban szereplő követeléseket már megfizette. Módosulna a közbeszerzési törvény is. A jövőben a megbízó – más néven ajánlatkérő – csak azután vághat bele ilyen eljárásba, hogy igazolta: rendelkezik a beruházás befejezéséhez szükséges fedezettel vagy biztosítékkal. További szigorítás, hogy a szerződés lényeges elemeit a megbízó köteles közzétenni a saját honlapján, és azután, hogy a vállalkozó befejezte a munkát, a megbízónak csupán 15 napja lesz a teljesítés elfogadására vagy elutasítására. Az alvállalkozók védelmét segíti elő, hogy a különböző kifizetéseket vagy azok megtagadását a fővállalkozó is köteles elérhetővé tenni a honlapon.
A körbetartozások elsősorban az építőipari vállalkozásokat érintik, a tartozási láncok mintegy fele ide köthető. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) azonban jelentős javulást vár a hamarosan a honatyák elé kerülő tervezettől. A különböző törvények módosítása nagymértékben mérsékelheti a lánctartozásokat, és reméljük, a javaslat akár már a nyár elején hatályba is léphet – közölte lapunk kérdésére Nagy János, az ÉVOSZ ügyvezető igazgatója. Cél ugyanakkor a láncok végén álló kis- és családi vállalkozások helyzetének javítása is. Szűcs György, az Ipartes-
tületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke rámutatott: ők a korábbi tervezetet is támogatták, ám akkor a közép- és nagyvállalatok kifogásolták, hogy a javaslat az ő érdeküket nem veszi figyelembe. Az utóbbi hetekben viszont az egyeztetéseken sikerült olyan javaslatokat kidolgozni, amelyeket kompromisszumok árán ugyan, de mindenki elfogad. Feladat azonban akad még bőven, hiszen a törvény nem lesz képes lényegesen csökkenteni a jelenlegi tartozási láncokat, csupán újabbak kialakulását előzheti meg. A javaslat pedig csak a közbeszerzések terén vezetne be új szabályokat, holott a lazuló fizetési fegyelem a magánmegrendelők körében is igen gyakori – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.