Politikai narratíváknak alárendelt titkosszolgálatok működnek Európában

A német hírszerzés szerint Oroszország Európa megtámadására készül, és a többi nyugati ország szolgálata is növekvő orosz veszélyre figyelmeztet. Ez nem csupán gyanúsan egybevág Európa politikai narratívájával, de a kontinens hírszerzésének inkompetenciájára is rámutat – mondta lapunknak Tóth Máté energiajogász.

2025. 04. 25. 14:06
A német hírszerzés (BND) nyit a nyilvánosság előtt, és nagyobb átláthatósággal szeretné növelni munkájának elfogadottságát
A német hírszerzés (BND) nyit a nyilvánosság előtt, és nagyobb átláthatósággal szeretné növelni munkájának elfogadottságát Fotó: Britta Pedersen Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) és a Bundeswehr legújabb helyzetértékelése szerint Oroszország rendszerszintű konfliktusban áll a Nyugattal, és készen áll arra, hogy imperialista céljait katonai erővel valósítsa meg – írt róla nemrégiben a német sajtó.

04 October 2024, Mecklenburg-Western Pomerania, Schwerin: View of a logo at the stand of the Federal Intelligence Service (BND). In addition to the host state of Mecklenburg-Vorpommern, all other federal states, the Bundestag, Bundesrat, ministries, institutions and associations will be exhibiting. Photo: Stefan Sauer/dpa (Photo by STEFAN SAUER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
A német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) logója (Fotó:  dpa Picture-Alliance/AFP/Stefan Sauer)

Az elemzés arra figyelmeztet, hogy Putyin rendszere a következő években minden feltételt megteremthet egy nagyszabású hagyományos háborúhoz, amely akár a NATO-t is érintheti. A dokumentum szerint az orosz elnök nagy háborúra készül és nem fog megelégedni Ukrajna megszállásával.

Ez ugyanaz a hírszerzés, amely a mai napig nem tudja mi történhetett az Északi Áramlat gázvezetékkel a saját partjainál, ami a műholdak, drónok és nagy felbontású kamerafelvételek korában kevéssé hihető. Felmerülhet a kérdés, hogy ezeket a riogatásokat mennyire érdemes komolyan venni.

A Reuters számolt be a közelmúltban arról, hogy a holland titkosszolgálat szerint elképzelhető, hogy orosz kibertámadás történt a holland közszolgáltatások ellen. Ez bizonyítja azt, hogy az oroszok és a kínaiak ellen fegyverkezni kell

 – mondta lapunknak Tóth Máté energiajogász.

Tóth Máté (Fotó: Hír TV)

Az európai titkosszolgálatoknak a nagyon elégtelen munkája, de cserébe a jelenlegi európai politikai narratívába való illeszkedése nagyon látványos, a németektől egészen a hollandokig, ám rendkívül álságos és nagyarányú bizalomvesztéssel is fenyeget, hívta fel a figyelmet a szakértő.

A legveszélyesebb ebben az európai szolgálatoknak az a bizalomvesztése, akik a skandináv országokat is idesorolva hosszú idő óta nem találják az Északi Áramlat felrobbantóját, cserébe ádázan őrködnek az állítólagos orosz veszély felett. Ez a nyugati államok biztonságának kérdését is felveti

– tette hozzá a szakértő, hangsúlyozva:

Amennyiben pedig ennyire inkompetens szolgálatok vigyázzák az európai uniós országok biztonságát, az előrevetíti, hogy amennyiben valóban lenne valamiféle külső erőnek való kitettség, akkor látványosan alkalmatlanok lennének Európa védelmére.

Európa eszköztelen

Trump újbóli elnöksége után világossá vált, hogy az Egyesült Államok katonailag hátralép a kontinensen, amitől megijedtek az európai államok, kiderült, hogy Európa meztelen. Látszik, hogy egy elképesztő hazárdjátékot játszott Brüsszel és a Nyugat, anélkül, hogy ennek lenne valamiféle fedezete.

Hiányzik az európai katonai potenciál, sőt az érdekérvényesítő képesség is, ami mutatja, hogy a szabályokon alapuló világrendnek, amit az Egyesült Államok szavatolt, valójában Európa úgy volt a haszonélvezője, mint az egyszeri viccben az elefánt mellett lépdelő egér

– mutatott rá Tóth Máté.

Mi maradt Európának? A látványosan tehetetlen, a politikai narratíváknak alárendelt titkosszolgálatok, akik nem találják a valódi bűnösöket, de a kukásautók menetrendjét megzavaró kibertámadás felelőseit sem, de 72 órás túlélőcsomaggal riogatják az állampolgárokat. Ennyit tud ma Európa biztosítani, ami persze leleplezi az Ukrajnával kapcsolatos nagyon harcias üzeneteket is. Azonban valójában Európa nem csak gazdaságilag nem bírná Kijev további háborúját, de katonailag sem tud segíteni

– összegezte a szakértő.

Borítókép: A német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) nyit a nyilvánosság előtt, és nagyobb átláthatósággal szeretné növelni munkájának elfogadottságát (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Britta Pedersen)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.