Évek óta tervezi a pécsi önkormányzat, hogy a belvárosi Kossuth tér alá mélygarázst építtet. Három évvel ezelőtt ötletpályázatot hirdettek, 2005-ben pedig befektetőket is kerestek a föld alatti parkoló magánerős megvalósításához. Az önkormányzat akkor még 100 milliót kért a tér aláépítési jogáért, az üzlet azonban – bár több érdeklődő is jelentkezett – nem jött létre. Tavaly újabb pályázatot hirdettek, amely viszont már sikerrel zárult. A közgyűlés a legjobb ajánlatot választva döntött a beruházóról – a munkálatok kezdési idejét ez év nyarára tervezték.
A pályázaton nyertes befektetőtől azonban már jóval kevesebbet kért a város, mint annak előtte: az aláépítési jogot végül is 84 millióért értékesítették. A szerződés szerint ráadásul, ha a mélygarázs használatba vételi engedélye jogerős lesz, a város még fizet is a nyertes kft.-nek hatvanmilliót huszonöt parkoló örökbérleti jogáért – tehát végül Pécsnek csupán 24 millió forint bevétele lenne az ügyletből. (Más kérdés, hogy a parkolókat a szomszédos polgármesteri hivatalban dolgozók részére igényelnék, ami a legújabb elképzelések szerint akár el is költözhet a máig üresen álló 25 emeletes „Magasházba” – több önkormányzati és állami hivatallal együtt.)
A napokban megszületett döntés szerint viszont az egész mélygarázsépítésen bukni fog az önkormányzat, hiszen a következő évben mintegy 120 millió forinttal segíti elő a beruházás megvalósulását. A város tulajdonában lévő Pécsi Városüzemeltetési és Vagyonkezelő Zrt. a becslések szerint ugyanis ennyiért fog közműkiváltást végezni a mélygarázs építésénél. A munkákra azért van szükség, mert a téren található áruház felszíni árufeltöltését a parkolón keresztül szeretnék megoldani, ehhez pedig a csatornákat és a vezetéket is át kell helyezni.
A Fidesz képviselője, Páva Zsolt nem érti, miért kell a pécsiek pénzéből erre áldozni, főképpen úgy, hogy ugyanaz a tulajdonosa az áruháznak és a mélygarázst építtető kft.-nek. Szerinte nem az önkormányzat, hanem elsősorban a kft. érdeke, hogy lekerüljön az árufeltöltés a föld alá. A politikus érvelése szerint ha megszűnik a felső árufeltöltő, értékes terület szabadul fel, amelyet az áruház más célokra hasznosíthat, így újabb bevételekre tehet szert.
A céggel tavaly kötött szerződés egyik pontjában ugyan kitértek az árufeltöltés problémájára, de csak annyit rögzítettek, hogy áthelyezésének lehetőségét a befektető megvizsgálja, s ha az gazdaságosan megoldható, „törekszik arra”, hogy a raktármunkát a garázson keresztül végezze el. A terveket el is készítették, de kiderült, hogy mindez – az előzetes becslések szerint – 220 millióba kerül.
A városvezető MSZP–SZDSZ-koalíció szerint az egyeztetések során egyre hangsúlyozottabban került előtérbe, hogy az árufeltöltésnek a tér alatt lenne a helye. Ettől ugyan a vállalkozó sem zárkózott el, de részbeni ellentételezést kért, ami a most kötött megállapodás szerint a közművek áthelyezését jelenti. Az önkormányzat a napokban ennek megfelelően módosította a korábbi szerződést, valamint változtatott a garázs befejezésének határidején.

Tiszás aktivisták vehetik ki a szavazólapokat a postaládákból