Herald Tribune
A címoldalon kezdődő, a 11. oldalon folytatódó és ott Gyurcsány Ferenc gondterhelt arcát ábrázoló fotóval illusztrált cikkében Judy Dempsey, a globális amerikai lap berlini irodavezetője arról ír, hogy Törökország politikai okokból függesztette fel a francia félállami Gaz de France vállalattal a tárgyalásokat, amelyek célja az, hogy a cég csatlakozzon a Nabucco-projektet megvalósító konzorciumhoz, amelynek eddig már a Mol is tagja. Ankarát az dühítette fel, hogy egy francia törvénytervezet az örmények tömeges lemészárlását népirtásnak nevezné. Mivel a Nabuccóról elkészült kivitelezhetőségi tanulmány szerint további – hatodik – befektetőre is szükség lenne, ami a Gaz de France lett volna, a Gyurcsány Ferenc által „álomnak” nevezett vállalkozás megvalósulása további késedelmet szenved.
*****
Szintén késedelmet szenved egy 5-10 milliárd dollár értékűre becsült fegyverszállítás Szaúd-Arábia és más öbölbeli ország számára, amelyet a Bush-kormány tervez Irán elrettentésére. A késlekedés oka az, hogy Izrael ellenzi a fegyverszállítást, ugyanis a zsidó állam attól is tart, hogy Szaúd-Arábiában iszlamisták döntik meg a jelenlegi uralkodóház uralmát, amelynek eredményeként precíziós irányítású fegyverek kerülnek a radikálisok kezébe. A lap szerint valószínű, hogy az ügy végén az Izraelnek szánt 2,4 milliárd dolláros katonai segélyt hárommilliárd dollárra növelik.
*****
Nicolas Sarkozy, a francia elnökválasztás jobboldali esélyese hirtelen lemondott egy kampánylátogatást Lyon középosztálybeli lakónegyedébe, miután ott tüntetők kiabáltak ellene. A keményvonalas volt belügyminiszter még hivatali idejében – amikor főként színes bőrűek a külvárosokban a rendőrökre támadtak, boltokat és autókat gyújtottak fel – „csőcseléknek” nevezte a külvárosok lakóit, akik most ellátogattak tervezett fellépésének színhelyére.
Commentary
Az amerikai neokonzervatív havilap Törökország elveszett? címen meglehetősen dühödt elemzésben mond le az Egyesült Államok egykor rendkívül fontos stratégiai partneréről, mert a török társadalmat erős Amerika-ellenes, antiszemita és keresztényellenes indulatok kerítették hatalmukba.
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén