Magyarországon megközelítőleg 800 ezer őstermelő van, egy részük a ház körül megtermelt „többletet” értékesíti a piacon, köztük nagy számban vannak nyugdíjasok és egyéb, eddig nem biztosított családtagok. Ők a mezőgazdaság teljes termelési értékének körülbelül harmadát állítják elő. E termelői réteg –
a személyijövedelemadó-törvényben leírt kivételektől eltekintve – az eddigiekkel szemben társadalom- és egészségbiztosítási, illetve nyugdíjjárulékot kötelesek fizetni. Akinek a tárgyévet megelőző évben elért bevétele nem haladja meg a hétmillió forintot, bevételének 20 százaléka után kell 21 százalékos járulékot fizetnie. Az őstermelők – a cégekkel szemben – nem igényelhetik vissza a termeléshez szükséges eszközök és szolgáltatások áfáját, hanem a befizetett áfa kompenzációjaként a nettó árbevételükre úgynevezett kompenzációs felárat kapnak.
*
Emlékezetes, hogy a kormány nem változtatott ennek – állati termékek esetén 7, illetve növénytermesztési terményeknél 12 százalékos – mértékén, miközben az áfakulcsot az elmúlt időszakban 12-ről 25 százalékra emelte. Az elmúlt időszakban ez erőteljesen rontotta az őstermelők helyzetét, mivel mintegy 60 milliárdos bevételkiesést okozott a piacon csak esetenként megjelenő termelőknek. Mindez azért tudható, mert az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága hiába kérte a kormányt, hogy az áfával együtt a kompenzációs szintet is emelje, a Pénzügyminisztérium ezt azzal utasította el, hogy a kérés teljesítése 60 milliárd forint kiesést okozna a költségvetésnek. Ezt figyelembe véve még hátrányosabbnak mondhatjuk az idén bevezetett járulékfizetési kötelezettséget, mivel a kormány azt az árbevétel alapján határozza meg, amely – mint láthattuk – sokszor távol van a termelők jövedelmétől.
Az őstermelők jelentős része emellett nem tud részt venni az uniós pályázatokon sem, mert nem érik el a kormány agrárfejlesztési programjában meghatározott, úgynevezett életképességi határt. Mindezen intézkedések élesen ellentmondanak a földművelésügyi tárca minisztere által hangoztatottaknak. Gráf József ugyanis többször kijelentette, hogy számára fontosak az őstermelők, mivel szükségünk van termékeikre, nekik pedig az ebből származó jövedelemre. Az agrárminiszter még miniszterjelölti meghallgatásakor az őstermelőknek a négymillió forint árbevételig járó járulék- és adómentességet, illetve a hatmillió forintig szóló kedvezményes adózás megtartását ígérte. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet legutóbb készített tanulmányainak megállapításai szerint az egyéni gazdaságokban – a családtagokat is beleértve – 1,35 millióan dolgoznak. Vagyis az elmúlt évek őstermelőket sújtó intézkedései a vidék nagy részét hátrányosan érintették.

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára