Sokan elvetik a kartellt

Hírösszefoglaló
2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap kezdődött a Gázexportáló Országok Fóruma az öböl menti Katarban, de ezúttal sem valószínű, hogy a résztvevők – köztük Viktor Hrisztyenko orosz energiaügyi miniszter – termelést és exportot egyeztető szervezetet alakítanának, amilyen az olajpiacon az OPEC. „A napirend nyílt, bármilyen téma szóba kerülhet, de én utálom azt a szót, hogy kartell” – mondta újságíróknak a vendéglátó katari energiaipari miniszter, Abdullah bin Hamad al-Attija. A fórumot először 2001-ben hívták össze, a mostani tanácskozáson 14 földgáztermelő állam képviselői vesznek részt. Ezek az országok adják a világexport körülbelül 60 százalékát.
Az informális csoport kartellé alakításának gondolatát az iráni vezetés vetette föl még januárban, de tegnap az iráni energiaügyi miniszter, Kazem Vaziri-Hamane is óvatosan nyilatkozott: „Szerintünk hasznos lenne ilyen szervezetet alakítani, mások is szeretnék, de a folyamat lassúnak ígérkezik” – olvasható a távirati iroda összefoglalójában. Az orosz energiaügyi miniszter azt mondta még a hét végén: „Mi sem most, sem később nem tűzünk ki olyan célt, hogy csoportosan, szervezetten lépjünk fel – ennek semmi értelme.” Úgy vélte, a katari fórum legyen a termelők és a fogyasztók világméretű párbeszédének része. – Más az olaj, és más a gáz – mondta Purnomo Yusgiantoro indonéz energiaipari miniszter. – A cseppfolyósított gáznak van egy kis szabadpiaca, de ez nem indokolja OPEC-szerű szervezet létrehozását – magyarázta, arra utalva, hogy a világ nagy földgáztermelői egyelőre nincsenek versenyben, más és más területeket látnak el, s az árakban hosszú lejáratú szerződésekkel állapodnak meg a fogyasztókkal. Venezuela és Bolívia viszont támogatja a nemzetközi gázkartell létrehozását, s erőfeszítéseikből talán futja egy helyi kartell megalakítására – jelentették tegnap hírügynökségek.
A „gáz-OPEC” -nek, amelynek már a kilátása is felborzolta a Nyugat idegeit, nem kell az olaj-OPEC-re hasonlítania, hanem az értékesítési piacok felosztására vagy a hoszszú távú szállítási megállapodások kötésével járó árszintemelésre vonatkozó egyeztetés eszköze lehet – kommentálta a fórumot tegnap a Vedomosztyi című moszkvai lap.
„Más kérdés, hogy Oroszország számára, tekintettel az állami ellenőrzésű Gazprom monopólium stagnáló kitermelésére és a növekvő hazai fogyasztásra, nem annyira a termelőkkel való szövetkezés, mint inkább a fogyasztókkal való barátkozás a fontos. Hogy biztos lehessen exportlehetőségeiben, Oroszországnak feltétlenül be kell fektetnie a cseppfolyósított gáz termelésébe – érvelt a Vedomosztyi.
Ha a „gáz-OPEC” -nek nem lenne értelme, akkor nem lenne körülötte ekkora hisztéria – mutatott rá a centrista orosz Nyezaviszimaja Gazeta, úgy vélve, hogy Oroszország rátapintott Európa gyenge pontjára: jelesül arra a félelmére, hogy az energiahordozók eladóinak egyeztetett pozíciójával találja magát szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.