Volt-e ingó vagy ingatlan vagyon értékesítéséből, tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésből, kamatból, osztalékból, árfolyamnyereségből vagy nyereményből származó bevétele vagy jövedelme? Kapott-e kölcsönt vagy hitelt pénzintézettől vagy magánszemélytől? Milyen dokumentumok igazolják korábbi megtakarításának meglétét? Ilyen kérdések szerepelnek azon az íven, melyet a vagyonosodási vizsgálat elején kapnak kézhez az erre kiválasztott adózók.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) arra is kíváncsi, hogy a magánszemély milyen címen bocsátott pénzeszközöket gazdasági társaság rendelkezésére. Sőt ez utóbbi kérdésnek, vagyis a tagi kölcsönök meglétének a vizsgálati alanyok kiválasztásánál is kulcsszerepe van. Ám miközben a folyamatban lévő vagyonosodási vizsgálatok száma az ötezerhez közelít, Vadász Iván adótanácsadó szerint sokan nincsenek is tisztában azzal, hogy tagi kölcsönt nyújtottak vállalkozásuknak, mivel a könyvelők gyakran így „egyenlítik ki” a negatív mérleget. A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Egyesületének alelnöke a Conforg tegnapi adókonferenciáján lapunk kérdésére közölte: míg a nagy cégek kínosan ügyelnek a jogszabályok maradéktalan betartására, a kisebb vállalkozások és az adózók nagy része sokszor igen felületesen ismeri az adószabályokat. A tízezer vagyonosodási vizsgálat ugyanakkor az APEH számára is komoly kihívást jelent, hiszen igen időigényes tevékenységről van szó – tette hozzá.
A szakember szerint azonban komoly hiba, hogy ezek a vizsgálatok nem az igazi feketegazdaság, csupán a szürkegazdaság ellen irányulnak. Azokra hárul tehát további teher, akik mégiscsak fizetnek adót, van székhelyük, s többé-kevésbé a szabályok szerint járnak el, míg az igazi nagy csalókhoz el sem jutnak a revizorok, akik – Vadász Iván megfogalmazásában – szeretnek fedett, meleg helyen dolgozni. A szakember szerint hatékonyabb adópropagandára, a vállalkozók alaposabb tájékoztatására van szükség, valamint lehetővé kellene tenni, hogy maguk az adózók is meggyőződhessenek egy cég megbízhatóságáról. Vadász Iván első lépésként könnyebben elérhetővé és olcsóbbá tenné a cégadatbázist.
Amennyiben a tagi kölcsön valóban fiktív, érdemes időben növelni a bevételeket és csökkenteni a kiadásokat – javasolja Vadász Iván, aki szerint ajánlatos szakértő képviselőtől segítséget kérni a vagyonosodási vizsgálat idejére. Célszerű lehet egy iratbetekintés elvégzése, vagyis a saját vagyongyarapodásunk felmérése is a különböző dokumentumok alapján, s alaposan meg kell fontolni, hogy mit írunk a már említett nyilatkozatra, hiszen a vizsgálat további részében ezen sok múlhat.

Jégeső és villámárvíz: ítéletidő tarolta le a fél országot – videó