Vagyonosodás: kezdődik a vizsgálat

Kiss Roland
2007. 04. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volt-e ingó vagy ingatlan vagyon értékesítéséből, tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésből, kamatból, osztalékból, árfolyamnyereségből vagy nyereményből származó bevétele vagy jövedelme? Kapott-e kölcsönt vagy hitelt pénzintézettől vagy magánszemélytől? Milyen dokumentumok igazolják korábbi megtakarításának meglétét? Ilyen kérdések szerepelnek azon az íven, melyet a vagyonosodási vizsgálat elején kapnak kézhez az erre kiválasztott adózók.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) arra is kíváncsi, hogy a magánszemély milyen címen bocsátott pénzeszközöket gazdasági társaság rendelkezésére. Sőt ez utóbbi kérdésnek, vagyis a tagi kölcsönök meglétének a vizsgálati alanyok kiválasztásánál is kulcsszerepe van. Ám miközben a folyamatban lévő vagyonosodási vizsgálatok száma az ötezerhez közelít, Vadász Iván adótanácsadó szerint sokan nincsenek is tisztában azzal, hogy tagi kölcsönt nyújtottak vállalkozásuknak, mivel a könyvelők gyakran így „egyenlítik ki” a negatív mérleget. A Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Egyesületének alelnöke a Conforg tegnapi adókonferenciáján lapunk kérdésére közölte: míg a nagy cégek kínosan ügyelnek a jogszabályok maradéktalan betartására, a kisebb vállalkozások és az adózók nagy része sokszor igen felületesen ismeri az adószabályokat. A tízezer vagyonosodási vizsgálat ugyanakkor az APEH számára is komoly kihívást jelent, hiszen igen időigényes tevékenységről van szó – tette hozzá.
A szakember szerint azonban komoly hiba, hogy ezek a vizsgálatok nem az igazi feketegazdaság, csupán a szürkegazdaság ellen irányulnak. Azokra hárul tehát további teher, akik mégiscsak fizetnek adót, van székhelyük, s többé-kevésbé a szabályok szerint járnak el, míg az igazi nagy csalókhoz el sem jutnak a revizorok, akik – Vadász Iván megfogalmazásában – szeretnek fedett, meleg helyen dolgozni. A szakember szerint hatékonyabb adópropagandára, a vállalkozók alaposabb tájékoztatására van szükség, valamint lehetővé kellene tenni, hogy maguk az adózók is meggyőződhessenek egy cég megbízhatóságáról. Vadász Iván első lépésként könnyebben elérhetővé és olcsóbbá tenné a cégadatbázist.
Amennyiben a tagi kölcsön valóban fiktív, érdemes időben növelni a bevételeket és csökkenteni a kiadásokat – javasolja Vadász Iván, aki szerint ajánlatos szakértő képviselőtől segítséget kérni a vagyonosodási vizsgálat idejére. Célszerű lehet egy iratbetekintés elvégzése, vagyis a saját vagyongyarapodásunk felmérése is a különböző dokumentumok alapján, s alaposan meg kell fontolni, hogy mit írunk a már említett nyilatkozatra, hiszen a vizsgálat további részében ezen sok múlhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.