Huszonegy afgán civil, köztük több nő és gyermek vesztette életét Hilmend tartományban az Afganisztánban állomásozó külföldi erők egy légitámadásában. A kedd éjszakai támadás során egy falvat bombáztak Szangin körzetében, ahol a NATO-erők hetek óta tálib milicisták után kutatnak – jelentette az MTI. Tálib áldozatokról nem érkezett jelentés.
A tálibok 2001-es hatalomból elűzése óta a dél-ázsiai államban eluralkodott az erőszak, melynek megfékezéséhez az afgán szenátus szerint a kabuli kormányzatnak közvetlen tárgyalásokat kell kezdenie a tálib fegyveresekkel. A szenátorok ugyanis úgy vélik, különbséget kell tenni a tálib militánsok afgán tagjai, illetve a pakisztáni és az al-Kaida-harcosok között, akiket Afganisztán ellenségeinek kiáltottak ki. A szenátus arra is felhívta a figyelmet, hogy amint teljes felkészültségbe kerül az ország hadserege és rendőrsége, a koalíciós csapatoknak menetrendet kellene kidolgozniuk az Afganisztánból való kivonásukra. A nemzetközi csapatok és a militánsok harcában tavaly több mint négyezren haltak meg.
Az Irakban állomásozó amerikai hadsereg egyik helikoptere eközben csapást mért egy általános iskolára Bagdad közelében; hat gyermek életét vesztette, hatan megsérültek. Tegnap reggel az iraki Kurdisztán fővárosában, Erbílben pedig legalább 19-en meghaltak és 70-en megsebesültek, amikor felrobbant egy gépkocsiba rejtett pokolgép. A támadással egy időben Bagdadba érkezett Dick Cheney amerikai alelnök, ahol Núri al-Máliki iraki kormányfővel, Dzsalal Talabani elnökkel, a kormány több tagjával és befolyásos politikai szervezetek vezetőivel találkozott. Bagdad az amerikai alelnök egyhetes közel-keleti körútjának első állomása, ahol a kíséretéből származó értesülések szerint arra fogja kérni az iraki vezetőket, hogy kettőzzék meg erőfeszítéseiket a nemzeti megbékélés, az etnikai csoportok közötti megosztottság és belviszály felszámolása érdekében.
A II. világháború csillagászati költségeit leszámítva Bush elnök „terrorizmus elleni globális harca” az eddigi legköltségesebb amerikai háború – írta a Washington Post. 2001 óta a kongresszus 609 milliárd dollárt hagyott jóvá az iraki és afganisztáni hadműveletekre.

Diónyi jégeső, felhőszakadás és drasztikus lehűlés várható