Amerikai csapások civilekre

Mind Irakban, mind Afganisztánban civilek vesztették életüket a külföldi csapatok támadásai következtében. Miközben a Bagdadba érkezett amerikai alelnök az iraki pártok közötti megbékélést próbálja elősegíteni, az afgán szenátus arra hívta fel a kabuli kormány figyelmét: indítson közvetlen tárgyalásokat a tálib militánsokkal.

Hírösszefoglaló
2007. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszonegy afgán civil, köztük több nő és gyermek vesztette életét Hilmend tartományban az Afganisztánban állomásozó külföldi erők egy légitámadásában. A kedd éjszakai támadás során egy falvat bombáztak Szangin körzetében, ahol a NATO-erők hetek óta tálib milicisták után kutatnak – jelentette az MTI. Tálib áldozatokról nem érkezett jelentés.
A tálibok 2001-es hatalomból elűzése óta a dél-ázsiai államban eluralkodott az erőszak, melynek megfékezéséhez az afgán szenátus szerint a kabuli kormányzatnak közvetlen tárgyalásokat kell kezdenie a tálib fegyveresekkel. A szenátorok ugyanis úgy vélik, különbséget kell tenni a tálib militánsok afgán tagjai, illetve a pakisztáni és az al-Kaida-harcosok között, akiket Afganisztán ellenségeinek kiáltottak ki. A szenátus arra is felhívta a figyelmet, hogy amint teljes felkészültségbe kerül az ország hadserege és rendőrsége, a koalíciós csapatoknak menetrendet kellene kidolgozniuk az Afganisztánból való kivonásukra. A nemzetközi csapatok és a militánsok harcában tavaly több mint négyezren haltak meg.
Az Irakban állomásozó amerikai hadsereg egyik helikoptere eközben csapást mért egy általános iskolára Bagdad közelében; hat gyermek életét vesztette, hatan megsérültek. Tegnap reggel az iraki Kurdisztán fővárosában, Erbílben pedig legalább 19-en meghaltak és 70-en megsebesültek, amikor felrobbant egy gépkocsiba rejtett pokolgép. A támadással egy időben Bagdadba érkezett Dick Cheney amerikai alelnök, ahol Núri al-Máliki iraki kormányfővel, Dzsalal Talabani elnökkel, a kormány több tagjával és befolyásos politikai szervezetek vezetőivel találkozott. Bagdad az amerikai alelnök egyhetes közel-keleti körútjának első állomása, ahol a kíséretéből származó értesülések szerint arra fogja kérni az iraki vezetőket, hogy kettőzzék meg erőfeszítéseiket a nemzeti megbékélés, az etnikai csoportok közötti megosztottság és belviszály felszámolása érdekében.
A II. világháború csillagászati költségeit leszámítva Bush elnök „terrorizmus elleni globális harca” az eddigi legköltségesebb amerikai háború – írta a Washington Post. 2001 óta a kongresszus 609 milliárd dollárt hagyott jóvá az iraki és afganisztáni hadműveletekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.