Sokan rácsodálkoztak már arra a különös tényre, hogy a katolikus egyház legnagyobb teológusa, Aquinói Szent Tamás nemcsak a hittudomány, hanem a költészet területén is maradandót alkotott. Adore te devote kezdetű gyönyörű himnuszát az egész katolikus világban ismerik. Nálunk például bármelyik világvégi kis templom hívő közössége el tudja énekelni egy-két versszakát Sík Sándor fordításában, de sokszor még latinul is. Az angyali doktor életművét alig megszámlálható kommentár értelmezi, és a huszadik század érdeklődése, a neotomizmus ismét a figyelem középpontjába helyezte a középkori teológus szent gondolatvilágát.
És hogy milyen sokrétű Szent Tamás öröksége, abból látszik leginkább, hogy az értelmezések és kommentárok hány különleges vonását emelték ki tanításának. Olvashatunk értekezést Szent Tamás jogbölcseletéről, gazdasági elveiről, „sportetikai” nézeteiről, a szavak jelentésére vonatkozó elgondolásairól és természetesen istenélményéről, teológiájáról és filozófiájáról. Étienne Gilson nem gondolatainak eredetiségét, hanem tiszta, érthető stílusát, világos szerkesztését méltatta, a nagy középkori katedrálisokhoz hasonlítva a skolasztika fejedelmének életművét.
Szent Tamás örökre rányomta bélyegét a gondolkodás történetére, s nem meglepő, hogy sem életrajzban, sem értelmezésben nincs hiány Magyarországon sem. Nálunk azonban sajnálatos szünet volt a Szent Tamás-értelmezések és -életrajzok kiadása terén a század második felében, bár – jóllehet ez ma már meglehetősen érdektelen a szent munkássága hazai reputációjának tekintetében – a marxizmus klasszikusai is érdeklődő idegenkedéssel szemlélték a hatalmas gondolati teljesítményt. A nyolcvanas években már több Szent Tamással foglalkozó könyv, tanulmány, értekezés is megjelent magyarul, majd a rendszerváltás után néhány nagyobb munka is napvilágot látott: Anthony Kenny monográfiája az Akadémiai Kiadónál 1996-ban jelent meg, majd 1999-ben Marie-Dominique Chenu könyve Szent Tamás teológiájáról a Szent István Társulatnál. Természetesen a doctor angelicus élete és életműve nemigen választható el egymástól.
Az Osiris Kiadó gondozásában most megjelent munka, Jean-Pierre Torrell Aquinói Szent Tamás élete és műve című könyve sok tekintetben egyedülálló. Először is a szerző a nagy szent tudós rendtársa, domonkos szerzetes, másodszor, de nem másodsorban életművének kutatója, az összkiadást gondozó Commissio Leonina tagja. A könyv végén található 44 oldalnyi bibliográfia még a laikus olvasó számára is igen beszédesen bizonyítja a szerző hatalmas felkészültségét. Nem meglepő, hogy e Szent Tamás tanulmányozásához írt „bevezetést” már több mint fél tucat nyelvre lefordították. Most Kovács Zsolt fordításában magyarul is olvashatjuk, méghozzá a második, bővített kiadás alapján.
(Jean-Pierre Torrell: Aquinói Szent Tamás élete és műve. Osiris Kiadó, 2007. Ára: 4200 forint)

Ekkor dönthet a kormány az újabb árréscsökkentésről