Brown csapatkivonást tervez

Váratlan búcsúlátogatást tett Bagdadban Tony Blair brit kormányfő, aki Núri al-Máliki miniszterelnökkel és Dzsalal Talabani államfővel folytatott megbeszéléseket Irak jövőjéről a hét végén. A tanácskozásokon Blair szorgalmazta, hogy növeljék meg a helyi szunniták politikai képviseletének erősítését, a két vezető azonban nem értett egyet új tartományi választások kiírásával.

Hírösszefoglaló
2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Blair érkezése után röviddel három akna csapódott be a kormányzati negyednek és több nagykövetségnek helyet adó bagdadi zöld zónában. Szóvivője szerint semmilyen információ nem utalt arra, hogy az incidens különbözött volna a szokásos erőszakcselekményektől. A brit kormányfő ingerülten hallgatta az erőszakhullámmal kapcsolatban feltett, ismétlődő kérdéseket. Blair közölte, nem sajnálja, hogy országa az Egyesült Államokkal karöltve megbuktatta Szaddám Huszein néhai diktátor rendszerét. A posztjáról távozó politikus kijelentette, Nagy-Britannia azután is változatlanul támogatja az iraki kormányt, részt vesz a rendezésben, és június 27-én átadja helyét Gordon Brown jelenlegi pénzügyminiszternek.
A The Sunday Telegraph brit konzervatív lap ezzel ellentétben arról értesült, hogy George Bush amerikai elnököt tanácsadói már figyelmeztették arra, hogy Brown népszerűség-növelő céllal minden bizonnyal brit csapatkivonásokat jelent be miniszterelnöki mandátuma első száz napjában. A várható fordulat miatt a Nemzetbiztonsági Tanács, a Pentagon és a külügyminisztérium vezető illetékesei is aggodalmukat fogalmazták meg a leendő brit miniszterelnökkel kapcsolatban, aki első programadó beszédében kijelentette, kormánya „új prioritásokkal és új stílussal” lát munkához. Brown egyik közvetlen munkatársa cáfolta a felmerült aggályokat.
Jimmy Carter a BBC rádiójának adott interjújában „nagy tragédiának” nevezte Nagy-Britannia részvételét az invázióban. Az Egyesült Államok volt elnöke szerint „gyalázatos, vak” szolgaként követett magatartása megnehezítette a háború bírálatát. A háborút élesen ellenző politikus úgy vélte, ha Nagy-Britannia a 2003-ban elindított invázió ellen emeli fel a szavát, enyhítette volna a később felmerült problémákat.
Bagdadban elismerték, orvosi kezelésre még a hét közepén az Egyesült Államokba utazott Abdel-Azíz al-Hakím, a legbefolyásosabb síita párt vezetője. A valószínűleg tüdőrákban szenvedő, 57 éves politikus az Iránnal fenntartott kapcsolatai ellenére Washington egyik fő iraki partnere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.