Nem csak az Európai Unióból, de saját politikai pártjaikból is kiábrándultak a bolgárok – legalábbis ezt mutatják a balkáni országban először megrendezett európai parlamenti választások eredményei. Esősorban persze az utóbbi ok miatt volt rendkívül alacsony (mindössze 28 százalékos) a részvételi arány, hiszen a frissen csatlakozott Bulgária annyiban már „tapasztalt” EU-tagnak számít, hogy a többi országhoz hasonlóan, belpolitikai alapon büntessen vagy jutalmazzon az EP-megméretésen. Jutalmazásról ez esetben nem beszélhetünk, hiszen a győztes, jobboldali Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) nevű párt gyakorlatilag besöpörte a második helyen végzett baloldali tömbbel szembeni protestszavazatokat. A kormányon lévő posztkommunista Bolgár Szocialista Párt alaposan rá is szolgált a büntetésre, hiszen azon túl, hogy az életszínvonal emelkedése az uniós csatlakozás ellenére is elmaradt, az utóbbi időben súlyos korrupciós ügyek borzolták a kedélyeket. Legutóbb a szocialista gazdasági miniszter minden tőle telhetőt megtett a szófiai távfűtő művek igazgatója ellen korrupció miatt indított vádemelés megakadályozása érdekében. Rumen Ovcsarov – aki a gazdaság mellett az energetikáért is felelt a kabinetben – egyébként nem csak emiatt került célkeresztbe. A tárcavezetőt azzal is megvádolták, hogy több olyan energetikai szerződést hozott tető alá, amelyet semmiféle pályázathirdetés nem előzött meg. Így például pályázat nélkül jutott megbízáshoz egy orosz cég a Belene bolgár atomerőmű egyik reaktorának felépítésére, esélyt sem hagyva a cseh konkurensnek. A minisztert egyébként sokan az orosz érdekek kiszolgálójának tartották, igazukat támaszthatja alá, hogy lemondása után azonnal Moszkvába utazott. Szergej Sztanisev szocialista kormányfőnek egyébként nemrég ugyancsak a sajtó által leleplezett korrupciós ügyek miatt kellett menesztenie posztjáról Kornelia Ninova gazdasági és energiaügyi miniszterhelyettest és Delian Peevszki katasztrófavédelmi miniszterhelyettest.
A bolgárok büntették a kormányzó poszkommunistákat, reményt azonban a korábban hatalmon lévő jobboldali koalícióban sem láttak, a volt cár liberális formációja koalíciós tagként pedig beleszürkült a baloldali kabinet vérszegény teljesítményébe. Így került a képbe a szófiai polgármester, Bojko Boriszov által nemrég alapított párt, amely azonnyomban meg is nyerte a megméretést. A GERB vezetője egyébként a jobboldali kormány idején a rendőrség főparancsnoka volt, korábban pedig az utolsó kommunista államfő, Todor Zsivkov személyi testőreként szolgált. Éppen a bűnözés elleni harc fellendítésének ígéretével választották meg 2004-ben Szófia polgármesterévé, s bár különösebb eredményeket nem tudott felmutatni, Boriszov rendcsináló imázsából még maradt egy győzelemnyire való a korrupt szocialisták ellenében.
Az EP-megméretés igazi győztese azonban nem is a GERB, hanem a török kisebbséget képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért (MRP). A párt több mint húsz százalékot szerzett, holott a törökök aránya Bulgáriában alig éri el a tíz százalékot. Csakhogy az alacsony részvétel a fegyelmezett török voksolókat hozta előnybe a tizennégy százalékos támogatást maga mögött tudó nacionalista Roham (Ataka) párt nagy bánatára. Így, bár Törökország egyre távolabb kerül az uniótól, az Európai Parlament padsoraiban rövidesen öt török politikus foglalhat helyet, köszönhetően az általános bolgár politikai apátiának.

Nem fogja elhinni, milyen módszerrel lopott a tolvaj trió a kecskeméti áruházban