Corki nyár

Csontos János
2007. 05. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le a kalappal az előtt, aki kitalálta az európai kulturális főváros intézményét. Kevés jobb ötlet született, ami inspirálhatná a szakadatlan szellemi versengésre ítélt vén kontinenst. Kis nemzetek nőttek nagyra, városok tűntek elő a semmiből e kiváló program során. S mód volt némi nagyvonalú ügyeskedésre is: Luxemburg úgy tudott másodszor is a kultúrfővárosok közé becsusszanni, hogy tőkéjével, tapasztalataival maga előtt tolta a hasonló karakterű, szász múltú, szegény testvért, Nagyszebent. Mindezt a gyönyörűen rendbe tett szebeni főtéren mesélte el nekünk Gutmann Szabolcs főépítész kedélyesen sörözgetve, hogy nem is igen kívánkoztunk el onnan a gazdag Luxemburgba. A magyarországi kandidálásba ugyan – mint mindenbe – csúnyán beletenyerelt a kicsinyes pártpolitika, ám aki látta már az ókeresztény sírkamrák Bachman Zoltán-féle lenyűgöző, milliárdos projektjét Pécsett, makacsul elkezdhet reménykedni: hátha egyszer, kivételesen nem szúrjuk el ezt a dolgot is.
Az összes kulturális főváros közül leginkább Corkba szerettem volna eljutni, amely 2005-ben viselhette a büszke címet. Mindeddig nem teljesült a vágyam. Pedig már filmet is forgattam Írországban, jártam a dublini Joyce-emlékhelyeken, a kerek tornyos kelta temetőben Glendaloughban, a szigorú várkastéllyal bíró Kilkennyben és a cikornyás Limerickben, láttam a Guinness család festői magántengerszemét a Wicklow-hegységben, s álltam a fenséges, óceánba vesző moheri sziklákon is, ahonnét már nincsen tovább: kétségkívül ott a sokat emlegetett világ vége. Corkot azonban másnak gondolom. Az ottaniak előszeretettel „az igazi fővárosnak” nevezik lakhelyüket, s ez az ősi település gazdag és színes örökségével valóban csodálatos keveréke lehet a modernnek és a hagyományosnak. Nézi az ember a képeket: a Lee folyó nyüzsgő kikötőjét, az évszázados házakat, a régi stílusú piacot, s hozzáképzeli a pubokat, a bájos kávézókat és a nagyszerű éttermeket. A világháló szerint itt azóta is mindig történik valami: a fesztiválok az egész évet átívelik. Dzsessz, opera, film: minden, ami egy kultúrember számára szemnek és szájnak ingere.
Ha már én nem mehetek, legalább odaküldöm gimnazista lányomat. Nincs mese: az új világrendben angolul muszáj tanulni, s legalább pár hetet anyanyelvi környezetben. A brit nyelviskoláknak ellentmondásos a hírük; vannak köztük kicsit linkek is. Málta is kiváló hely e célra, az orosz tehetősek már csak a mediterrán éghajlat miatt is e volt gyarmatszigetet preferálják. Nekem viszont Shakespeare nyelvéhez hozzátartozik a nyirkos atlanti levegő.
Az írek most euróra válthatják a Londontól elszenvedett évszázadokat: a gael mellett angol anyanyelvet is örököltek. Az utóbbi évtizedekben Írországé lett a világ egyik legjobb oktatási rendszere, és ez a vendégtanulókra is kisugárzik. Hosszas keresgélés után a Cork English College mellett döntök. Ezt az iskolát 1979-ben Valery Cullen hozta létre, s egy húsztanulós családi vállalkozásból nőtte ki magát nemzetközi méretűvé. Ma az alapító fia, Marc Cullen vezeti, aki hosszan sorolja a szakmai érveket, miért ők a legjobbak. Diákjaik 20-28 órát töltenek hetente a szervezett órákon, ám este hattól a vendéglátó családoknál folytatódik a nyelvlecke, s a hétvégeken is együtt vannak. Ez szimpatikus: mikor egy nagyra nőtt cég ragaszkodik a familiáris jelleghez. A nebulót kísérő családnak felajánlott luxusapartmannal amúgy sem élnénk.
Titkon azért irigylem a leányzót a nyári corki napok miatt. Még akkor is, ha azt tanítottam neki: a világ közepe – s így a kulturális főváros is – mindig ott van, ahol éppen mi múlatjuk az időt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.