Dollármilliárdok a globális elitklubban

A pénzpiacokon egyre nagyobb befolyással rendelkező, nagy kockázatú befektetési alapok (hedge fund) önként vállalt etikai kódexének szükségességét hangsúlyozta a Financial Timesnak adott interjújában Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke. A világ 25 legnagyobb hedge fundjainak vezetői tavaly átlagosan 570 millió dollárt (102 milliárd forintot) kerestek – fejenként.

2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magas kockázat mellett magas extrahozamot elkönyvelő speciális befektetési alapok, a hedge fundok rekordmértéktű tőkebeáramlást regisztráltak az idei első negyedévben. A kezelésükben álló vagyon értéke meghaladta az 1500 milliárd dollárt, amelynek legnagyobb része amerikai érdekeltségű alapok kezében van. A több mint 10 ezer hedge fundnál a belépés csak akkreditált személyek részére megengedett, mivel a más pénzintézetekre és befektetési alapokra érvényes központi szabályzók e szektorban nem érvényesek. A hedge fundok évek óta folyamatos fellendülést mutatnak. Tavaly 24 százalékkal növekedett a szektor befektetési állománya, idén pedig csak az első negyedévben 60 milliárd dollár áramlott az alapokba. Az óriásira növő hedge fundok között egyre nagyobb szerepet játszanak az „alapok alapjai”, amelyek 20-25 hedge fundot kínálnak egyszerre a befektetőknek. Az „alapok alapjai” 2007 első negyedévében már közel 700 milliárdnyi követelés felett rendelkeztek, ami 1999 óta 600 százalékos növekedést jelent – derül ki a Hedge Fund Research adataiból.
A főleg amerikai és brit tulajdonú speciális alapok pénzügyi átláthatatlansága évek óta megoldatlan, annál is inkább, mert jelentős részüket off-shore birodalmakban – a Kajmán-szigeteken, a brit Virgin-szigeteken és a Bermudákon – jegyezték be. A rekordprofitot elkönyvelő alapok kockázata abból fakad, hogy egy-egy hedge fund bukásakor dominóhatás érvényesülhet, és más, biztonságosabb alapokat, például nyugdíjalapokat is magukkal ránthatnak. A különleges alapok vezetői tavaly a világ legjobban fizetett menedzserei voltak: az első 25 hedge fund vezetője fejenként átlagosan 570 millió dollárt kasszírozott egy év alatt, a ranglista első három helyezettje pedig több mint egymilliárd dollárral gyarapodott. A Hedge Fund Research által közölt listán 950 millió dolláros keresménnyel egyébként a negyedik helyen áll Soros György Soros Fund Management hedge fundja.
Az elitszektor szabályozásának szükségességét vetette fel a Financial Timesban Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (ECB) elnöke, aki szerint egyre jobban körvonalazódik az a konszenzus, amely önkéntes etikai kódex bevezetését szorgalmazza. Az ECB egyébként már korábban is figyelmeztetett a különleges alapok elszaporodásának, a kezükben lévő vagyon növekedésének veszélyeire. A tervek szerint az év végéig elkészülő etikai kódex célja a befektetések kockázatának csökkentése, a befektetők és az alapok kezelői közötti információáramlás javítása lenne. Németország az ügyben már többször megkongatta a vészharangot és a G8-ak egységes fellépését kérte, azonban az USA és Nagy-Britannia ellenállásába ütközött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.