Egyre több a bedőlt hitel

Egyre többen nem tudják fizetni hitelük törlesztőrészleteit – mutatják a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a jegybank legfrissebb adatai. Legtöbben áru- és személyi hitelüket nem képesek törleszteni. Az áruhiteleknek már a 8,5 százaléka „dőlt be” mára.

Szabó Eszter
2007. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a lakossági eladósodás a 2007-es év első három hónapjában csúcsot döntött, a problematikus hitelek aránya is folyamatosan magasabb a teljes lakossági hitelállományon belül – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. A múlt év első negyedében a teljes hitelállomány 2,49 százalékát jelentették azok a kölcsönök, amelyeket a bankok problémásnak nyilvánítottak; decemberre ez az arány 2,65 százalékra nőtt, s az idei első negyedéves mutató még ennél is roszszabb. Romlásról tanúskodnak azok az adatok is, amelyek a törlesztés hiánya miatt a bankok veszteségeit mutatják: tavaly decemberben a pénzintézetek által veszteségként véglegesen leírt, azaz reménytelennek minősített hitelek aránya a teljes hitelállományon belül 1,42 százalék volt, ez a mutató az első három hónapban magasabb lett.
A legtöbb bedőlt hitelt a részletre vásárolt áruknál és gépjárműveknél regisztrálta a jegybank, de igen magas a vissza nem fizetett kölcsönök aránya a személyi hiteleknél is. Az MNB legfrissebb kimutatása szerint az első negyedévben már az áruhitelek 8,5 százalékát nem tudta fizetni a lakosság. A részletre vásárolt autóknál sem jobb a helyzet: lízingpiaci becslések szerint mintegy 40 ezerre tehető a visszavett gépjárművek száma, s tízezres nagyságrendű azoknak az adósoknak a száma is, akik többhavi részlet kifizetésével maradtak el. A legkevesebb rossz adóst az ingatlanfedezettel ellátott kölcsönöknél regisztrálta a jegybank, itt a veszteségként leírt hitelek aránya még mindig egy százalék alatt van.
Binder István, a PSZÁF szóvivője szerint éppen a sok bedőlt hitel miatt változtattak a bankok korábbi hitelezési stratégiájukon. Az új tendencia szinte valamennyi pénzintézetnél megfigyelhető: az ügyfeleket a kétesebb áru- és személyi hitel helyett a jelzáloghitelekre próbálják rábeszélni, így a bank fedezete az áru, illetve a hitelfelvevő fizetése helyett a sokkal biztosabb ingatlan lesz. Hasonló tendencia érvényesül a hitelek átcsoportosításánál is: a régebben felvett kölcsönt sokszor kedvezőbb feltételek mellett lehet átvinni egy másik pénzintézethez, ám fedezetként a legtöbb esetben ingatlant kérnek.
A hitelezési gyakorlat változását tükrözi az OTP Bank legutóbbi kimutatása is. Eszerint a múlt év végén már minden ötödik saját tulajdonú lakást jelzálog terhelt, azaz csaknem 800 ezer ingatlanra vettek fel jelzálogalapú kölcsönt. Az MNB múlt héten közzétett adatai szerint a lakossági jelzáloghitelek állománya március végén elérte a 3560 milliárd forintot, ami egy év leforgása alatt 25 százalékos növekedés. A legnépszerűbbnek a szabad felhasználású jelzáloghitelek bizonyulnak: a háztartások az idén márciusig több mint 800 milliárd forintnyi ilyen kölcsönnel rendelkeztek, négyszer annyival, mint két éve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.