Elköltöznek a befektetők

Megvalósulni látszanak a félelmek: elhagyják hazánkat a befektetők? Bár a kérdés sokak szemében alaptalannak tűnhet, tény, hogy mind több nemzetközi vállalat veszi fontolóra egyes tevékenységek áttelepítését a térség másik államába vagy akár a nyugat-európai országokba.

Kiss Roland
2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A növekvő adók jó néhány esetben már meg is tették nemkívánatos hatásukat: így Svájcba költözik a Dreher Sörgyárak Zrt. tulajdonosának felső vezetése is.
Itt a túlzottan magas adóterhekre utaló, első intő jel: odébb áll Magyarországról a Dreher Sörgyárak Zrt. tulajdonosának irányítási központja. A SABMiller söripari cégnél ugyanis úgy határoztak, hogy a még Budapesten tevékenykedő felső vezetés települjön át a svájci Zug városába. Nyáron mintegy két tucat, javarészt legalább egy évtizede Magyarországon élő felső vezető, vagyis a SABMiller egész európai felső vezetése áttelepül az alpesi városba. Az ok: nálunk túl magasak az elvonások, és az adó- és járulékteher a magas jövedelmű vezető menedzserek esetében tetemes. Bár Graham Mackay, a SABMiller vezetője a Napi Gazdaság tudósítása szerint leszögezte, hogy mindez a magyarországi befektetéseket nem érinti, sőt az európai könyvelési ügyek is Budapesten maradnak, a lépés komoly aggodalomra ad okot.
*
Szakemberek régóta arra intenek, hogy míg a környező országokban évek óta csökken az adó- és járulékterhelés, Magyarországon tavaly nyár óta igen radikális szigorításokra kerül sor, és mindez előbb-utóbb hatással lesz hazánk versenyképességére.
Jelenleg úgy tűnik, inkább előbb, mint utóbb. Nemrég adtuk hírül, hogy a Wizz Air fapados légitársaság is székhelyének áttelepítését tervezi a magas adóteher miatt. – Tagadhatatlan, hogy hazánk előnye folyamatosan csökken mind a globális, mind a térségi adóversenyben – mutatott rá lapunk kérdésére Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young tanácsadó cég adóigazgatója. Leszögezte: még a hazánkéval hasonló fejlődési pályát befutó visegrádi országok körében is Magyarországon a legmagasabb az adóterhelés, nem beszélve a román vagy a bolgár adók csökkentéséről vagy az erre vonatkozó további tervekről. – Nekünk is az a tapasztalatunk, hogy azok a globális cégek, amelyek korábban az előnyös adók miatt telepedtek meg Magyarországon, az utóbbi időben legalábbis fontolóra veszik egyes részlegek áttelepítését. Az olyan lépések hatására, mint a magas jövedelemre vonatkozó különadó vagy a növekvő járulékok, elsősorban az irányítási központok „kimenekítése” jöhet szóba, ráadásul ezek sokkal könnyebben mozgathatók, mint a gyártási vagy kutatási tevékenység – tette hozzá Vámosi-Nagy Szabolcs, aki szerint egyelőre megjósolhatatlan, hogy a multikra milyen hatással lesznek a szigorítások.
Borúlátásra ad okot az is, hogy hazánknak már Nyugat-Európával is fel kell vennie a versenyt, az adócsökkentés gondolata ugyanis egyre több helyen bukkan fel. Sőt a német törvényhozás alsóháza éppen a napokban határozott úgy, hogy 25-ről 15 százalékra csökkenti a társasági nyereségadó kulcsát, és értesülések szerint hasonló lépésre készül Nagy-Britannia, Franciaország és Spanyolország is. Dirk Wölfer, a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara osztályvezetője ugyanakkor úgy véli, hogy a Magyarországon lévő német cégek nem fognak hazatelepülni, mivel az adók mértékénél fontosabb szempont a logisztikai helyzet és a munkaerő minősége. Ilyen kiélezett adóversenyben ugyanakkor igen rossz üzenete lehet annak, hogy hazánk korábban elkötelezte magát az iparűzési adó megszüntetésére, a tavalyi választások után azonban a kormány visszavonta korábbi döntését. A jogbizonytalanság és a hitelesség hiánya szakemberek szerint a magas adóknál is riasztóbb lehet.

Ma jár le a határidő. Fontos adózási határidő jár le ma, a cégek ugyanis május 31-ig kötelesek benyújtani a 2006. évről szóló társaságiadó-bevallásukat. Amennyiben a számvetésből az derül ki, hogy a december 20-ig befizetett előleg elmarad a fizetendő adótól, akkor az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) a különbözetet is ma éjfélig kész fogadni. Május 31-e számos helyi adó bevallásának és befizetésének a határideje is, így a vállalkozásoknak többek között az iparűzési adóról is számot kell adniuk. Idén új elem gyanánt jelenik meg a különadó elszámolása, az APEH közleménye pedig arra int: az egy tulajdonosi körön belül működő, úgynevezett kapcsolt vállalkozások különösen ügyeljenek az ügyletek alapos dokumentálására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.