Ígéret a kártalanításra

Tegnap még nem tudott konkrét kártalanítási támogatási formáról beszámolni az agrártárca államtitkára. Az ellenzék a földalapú támogatások nemzeti önrészéből elvont mintegy 25 milliárd forintos tételét javasolta alapként felhasználni a fagykárt szenvedők kártalanítására, de az államtitkár szerint ezt az öszszeget lényegében elnyelte az árfolyamveszteség.

Dénes Zoltán
2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időszerűtlen felvetésnek nevezve az esetleges aszálykárról szóló gondokat, s nem kívánt kitérni a problémára tegnap az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsági ülésén Gőgös Zoltán, a szaktárca államtitkára – akinek az eddigi károk enyhítése érdekében tervezett kormányzati intézkedésekről kellett volna beszámolnia. A bekövetkezett fagykárokkal kapcsolatban elmondta, a gazdák nem számíthatnak a kiesett árbevétel után járó kártalanításra, ám a kormány tervei szerint a hátralevő munkák költségeit számba veszik, s ezekhez valamiféle kompenzációt terveznek. Tájékoztatása szerint erről jelenleg tárgyalnak az unióval, s rövid időn belül módosíthatják a törvényt. A módosítással ismét megnyitnák az agrárkár-enyhítési rendszerbe való belépési lehetőséget, amelyhez idén a gazdák január végéig csatlakozhattak. Ezzel kapcsolatban Kis Zoltán liberális képviselő azt javasolta, hogy azok, akik beléptek az agrárkár-enyhítési rendszerbe, nagyobb összegű támogatásban részesüljenek. Font Sándor, a bizottság fideszes elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy minden gazda a káreseményt követő tíz napon belül éljen a bejelentési kötelezettségével, mert csak ebben az esetben kaphatnak bármilyen támogatást. A képviselő javasolta, hogy a földalapú támogatásból idén elvett 25 milliárd forintot csoportosítsák át egy katasztrófaalapba.
Csakhogy az említett 25 milliárd forint Máhr András, az agrártárca szakállamtitkára szerint lényegében nem létezik. Mint mondta, a földalapú támogatás nemzeti önrésze 273 forintos euróval volt számolva. A forint erősödése miatt ma már eleve legfeljebb tízmilliárd forintról lehetne szó, ám a kukoricaintervenciós tárolási költségek, illetve az ott is fellépő árfolyamveszteség ezt elvitte. Az érvelést Font Sándor nem tartotta elfogadhatónak, rávilágítva: a készletek mára lecsökkentek, és a tavalyi termésből már alig ajánlottak fel a gazdák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.