Indítóhelyére gördül az Atlantis

Több mint három hónapig tartott, míg kijavították az Atlantis hajtóanyagtartályának burkát, mely jégesőtől sérült meg. Az űrrepülőgép holnapután kigördülhet az indítóhelyre. A késedelmes indítás miatt csúszik az idei űrprogram.

Schuminszky Nándor
2007. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jó ütemben haladó javítási munkálatok eredményeképpen május 16-án kigördülhet az Atlantis űrrepülőgép az indítóhelyre – jelentette be Kyle Herring, a NASA szóvivője. Mint lapunk megírta, a március 15-i startra készülő Atlantis központi hajtóanyagtartályának külső burkolatán több mint kétezer kisebb-nagyobb bemélyedést ütött a Floridára zúduló jégzivatar. A NASA szakemberei a hibák kijavítása mellett döntöttek, hogy a menetrend tartható legyen.
Erre az évre öt űrrepülést tervezett a NASA, az űrhajózás történetében azonban még egyetlen program sem valósult meg az eredeti elképzelések szerint. Ez a mostani sem kivétel, hiszen a február 22-re kitűzött startot előbb március 16-ra tolták el, majd egy nappal korábbra tették. Egy hatalmas jégeső azonban meghiúsította az Atlantis felszállását, és majdnem három hónapig tartottak a javítási munkálatok. Ha minden jól alakul, akkor legkorábban június 8-án indulhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A személyzet parancsnoka a veterán Rick Sturckow lesz. Irányításával új napelemtáblákat szerelnek fel az ISS-re a 11 napos út alatt. A személyzet tagja lesz Clay Anderson, aki Sunita Williamset váltja.
Az Atlantis indulásának késlekedése miatt augusztus 9-én startol az STS–118 Endeavour. Ezen gépen jut el a világűrbe az 1986-ban tragikus körülmények között életét vesztett tanítónő, Christa McAuliffe egykori tartaléka, a szintén tanítónő Barbara Morgan. Október 20-án startol az STS–120 Discovery, amely a Harmony nevű összekötő modult viszi fel. A
NASA reményei szerint december 6-án száll fel az idei utolsó járat, az STS–122 Atlantis, amely az európai építésű Columbus űrlaboratóriumot szállítja.
Február 14-én startol az STS–123 Endeavour, amely egy új kanadai fejlesztésű robotkart és a japán Kibo nevű modult juttatja fel az ISS-re; a Kibo második elemét április 24-én szeretnék felküldeni.
A kétnapos konferencia után a NASA eldöntötte, hogy a Hubble űrteleszkóp javító-szerelő munkáit az STS–125 jelzésű űrrepülés keretében végzik el jövő szeptemberben. Az új akkumulátorokkal és giroszkópokkal a tervek szerint 2013-ig működik a berendezés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.