Szerződést bontott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) azzal a céggel, amely a gyanú szerint megkárosította a betegeket és az államot azzal, hogy rendre kevesebb inzulinpumpához tartozó szereléket szállított le, mint amiről a számlát kiállította. Az ügyet Karsai József, Battonya polgármestere robbantotta ki. A szocialista politikus ugyanis nemrégiben több gyermek esetében is átvállalta az inzulinpumpa megvásárlásáért fizetendő önrészt. Az inzulinpumpa azoknál a cukorbetegeknél hatékony, akiknek naponta többször is inzulint kell adagolniuk maguknak. A szerkezet ugyanis előre meghatározott időközönként automatikusan adja az inzulint a betegnek, így a páciensek teljes életet élhetnek. A gyermekek esetében ez különösen fontos lehet: az inzulinpumpa használatával részt vehetnek a testnevelés órákon, eljárhatnak az osztálykirándulásokra, és nem kell kikéredzkedniük a tanítási órákról, hogy beadhassák maguknak az életmentő szert. A betegeknek így az étkezésekre és a diétára sem kell annyira odafigyelniük. A probléma az, hogy a pumpa csaknem egymillió forintba kerül, amelynek kilencven százalékát ugyan kifizeti az OEP, de a beteg gyermekek szüleinek egy része még a fennmaradó százezer forintot sem tudja kifizetni.
A pumpához úgynevezett szerelékeket is vásárolni kell: egyrészt a tűt, másrészt pedig az inzulint tartalmazó patront. (Recept ellenében ezek kilencven százalékát is kifizeti az OEP.) Ebből a két termékből szállított rendszeresen kevesebbet a Medtrust Kft. nevű cég. A szerelékeket ugyanis fél évre előre írja fel az orvos, a betegek a receptet postán juttatják el a kft.-hez, amely szintén postai úton küldi az inzulint és a tűt. A dobozban azonban rendre kevesebb volt a receptre felírtnál, míg a kiállított számla a teljes mennyiségről szólt. A telefonon reklamáló szülőket megnyugtatták: semmi probléma, a dobozba egyszerre nem fér több, ha elfogy a kiküldött tű és az inzulin, szóljanak, és küldik a fennmaradó részt is. Amikor azonban a betegek jelezték, hogy szükségük van a hiányzó mennyiségre, a cég már csak újabb, teljes árú szereléket küldött, mondván: recept nélkül rendelték a gyógyszert és a tűt.
Tonka Istvánné, egy tizenhárom éves cukorbeteg kisfiú édesanyja elmondta: amikor kérték a hiányzó mennyiséget, azt egy közel 47 ezer forintos számla kíséretében küldte ki a cég.
Az OEP a visszásságok miatt szerződést bontott a kft.-vel, mivel összességében a cég mintegy kétmillió forintos kárt okozott a betegeknek és az államnak. Bírságolni nem tudják a vállalatot, mert az inzulinpumpákat egyedi méltányossági kérelem alapján fizeti az OEP, ilyen esetekben pedig nincs lehetőség az anyagi szankcióra.
Karsai József azonban azt állítja: számításaik szerint betegenként csaknem 300 ezer forinttal rövidítette meg a cég a magyar államot minden évben, így érthetetlen a kétmillió forintos károkozás, amiről az OEP beszél. Közölte azt is: a Békés Megyei Rendőr-főkapitányságon tett feljelentése alapján megindult a nyomozás. Mint mondta, azóta a vámosok is vizsgálódnak az ügyben, mivel a szerelékeket és az inzulinpumpát is külföldről hozzák be a forgalmazók. A polgármester bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál is, ahol szintén vizsgálatot indítanak. Kartellezés gyanúját veti fel ugyanis az, hogy az inzulinpumpát mindhárom magyarországi forgalmazó fillérre azonos áron árulja. Karsai furcsállja egyébként azt is, hogy míg Kanadában évente 200 ezer forintba kerül az inzulinpatron és a szükséges tűk megvásárlása, addig a magyar betegeknek 5-600 ezer forintot kell ugyanezért fizetniük. Az árak egyezősége azért is furcsa, mert a különböző cégek termékei között komoly minőségi különbség van. Az egyik tűfajtát például kétnaponta kell kicserélni, míg a másikat elegendő négynaponta. Karsai tájékoztatása szerint az egyik nagy forgalmazó inzulinpumpáját az Egyesült Államokban nemrégiben betiltották, mert nem működik megfelelően. Az egyik ilyet használó beteg, Szilárd Imola például dühében földhöz vágta a pumpát, amely utána már megfelelően adagolta az inzulint. De Tonka Istvánné kisfiával az történt meg, hogy elgörbült a tű, így nem jutott a gyermek szervezetébe az inzulin. Ezt csak két nappal később vették észre, amikor a kisfiú rosszul lett. A probléma azonban az, hogy a szülők nem kérhetik más gyártó termékét, csak azt, amelyiket eredetileg felírtak nekik. A cukorbetegek ilyen esetekben csak egymáshoz fordulhatnak segítségért: ha a forgalmazótól nem kaptak elegendő mennyiségű tűt vagy inzulinpatront, akkor egymástól kérnek kölcsön, amíg saját szállítmányuk meg nem érkezik.
Furcsának tartja a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének elnöke, hogy éppen az inzulinpumpával kapcsolatban vetődtek fel ilyen problémák. Kincses János úgy fogalmazott: az egészségügyben sok minden rosszul működik, de ez a rendszer nem. Mint mondta, eddig kiváló volt az együttműködés a betegek, a forgalmazók és az OEP között. Kincses azt is hangsúlyozta: egyesületükhöz egyáltalán nem érkezett panasz az inzulinpumpával kapcsolatban, sőt eddig mindenki csak dicsérte a terméket és a rendszert is. Közölte: nem örül annak, hogy ennek a cégnek az ügyei ilyen visszhangot kaptak, mert ez bizalmatlanságot szül magával az inzulinpumpával szemben is. Ez az eszköz azonban nélkülözhetetlen azoknak a betegeknek, akiknek a cukorszintjét másképpen nem lehet kordában tartani. Rámutatott arra is: a két másik forgalmazóval kapcsolatban még nem hallott semmilyen problémáról, ez tehát egyértelműsíti, hogy nem a pumpával, csupán az egyik céggel volt gond.

Nem fog hinni a szemének – Mutatjuk, milyen esszéket írt volna a ChatGPT a magyarérettségin!