Juscsenko végső rohamra indul

Az állam egyre kevésbé működik, a bírói rendszert végképp lerombolták a politikai harcok, és az ország presztízse rohamosan romlik. Jól mutatja ezt, hogy Tony Blair nem fogadta búcsúlátogatáson az ukrán elnököt. Csak átmenetileg csökkentette a feszültséget az idő előtti választásokról megkötött elvi kompromisszum, s egyre gyakrabban hallani arról, hogy Viktor Juscsenko államfő erővel oldaná meg a konfliktust.

2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli állapot kihirdetésével, a kormány felmentésével riogatnak manapság az ukrán lapok. Elemzők a nemzetvédelmi bizottság múlt hét végére tervezett ülése előtt már nem zárták ki a közvetlen elnöki irányítás bevezetését. A kormányt ugyan csak a parlament menthetné fel, a rada feloszlatása után azonban ember legyen a talpán, aki a törvényesség talaján képes maradni. Az alkotmánybíróság működése megbénult, s minden elképzelhető. Az ellenzék mérsékeltjei óvják Juscsenkót a radikális lépésektől, és érezhetően kihátrálnak e tervek mögül, míg a másik szárny Julija Timosenkóval az élen tovább élezné a helyzetet. Az elnök több jelből ítélve végső rohamra készül, és csak remélni lehet, hogy a törvényesség határán mozgó tervek csak a nyomásgyakorlás eszközéül szolgálnak. Az idő előtti választások időpontjáról, technikai részleteiről közben már két hete tárgyal az e célból felállított munkacsoport – eredménytelenül. A hangulat felforrósodásából ítélve a napokban elmozdulás várható.
Viktor Juscsenko stratégiájának a lényege, hogy az előre hozott választásokra minél előbb és híveinek teljes ellenőrzése mellett kerüljön sor. Viktor Janukovics az alkotmánybíróság döntésének kivárására alapozza taktikáját, amely az elnök minden, e munkát akadályozó erőfeszítése ellenére akár rövidesen meg is születhet, vázolja a helyzetet Mihail Pogrebinszkij, a kijevi Politikai és Konfliktuskutatások Központjának igazgatója. Ez a döntés a politológus szerint egyértelműen a parlamentet feloszlató elnöki ukáz törvényellenességének kimondása lehet, ami határozottan erősítené a koalíció pozícióját. A Régiók Pártja tehát a megszületett kompromiszszum ellenére húzza az időt, elbizonytalanítva a helyzetet. Ezt a taktikát ráadásul az is indokolja, hogy a mostani munkamegbeszélések számukra egyelőre nem tudták megnyugtatóan garantálni a választások tisztaságát. Az alkotmánybíróság döntése Pogrebinszkij szerint kompromisszumra kényszerítené Juscsenkót, amelynek következtében a választásokat már nem egyértelműen az ő feltételei, lényegében az elnöki titkárság felügyelete mellett tartanák meg.
A választásokra – véli másokkal egyetemben az elemző – legkorábban ősszel kerülhet sor, a helyzet azonban oly gyorsan változik és bonyolódik, hogy már az sem kizárt, egy idő után a kérdés teljesen lekerül a napirendről. Egy hete például Pogrebinszkij szerint a mostaninál még jóval erősebbek voltak Juscsenko pozíciói. E gyengülés fő okának a politológus azt látja, hogy az elnök több közeli harcostársa is kihátrált az egyre radikálisabb megoldást erőltető stratégia mögül. Ha mindenki minden törvényt betart, akkor tényleg csak valamikor az év vége felé lehetne megtartani a voksolást, véli Dmitro Vidrin politológus is, aki szerint azonban ezen Ukrajna már rég túl van. Az alkotmányosság miatt akár holnap is választhat. A közelmúltig Timosenko blokkjának a sorait erősítő, majd szabad demokrata pártot alapító elemző-politikus az ellenzék által favorizált június 24-i dátum mellett van, de addig még több technikai kérdést is tisztázni kellene.
A választások kikényszerítésében egységesnek látszó ellenzéket is különböző érdekek vezérlik. Julija Timosenko a helyzet kiélezésében érdekelt, és érezhetően ilyen irányban hat az elnökre. Provokatív módon nem bánná, ha Juscsenko feloszlatná a kormányt, s erővel oldaná meg a válságot, így ugyanis éppen az ő államfői székről szőtt álmai kerülnének közelebb a megvalósuláshoz. Bármiféle kompromisszum nagy eséllyel továbbra is ellenzékben tartja őt és pártját, amit aligha nézne jó szemmel a mögötte lévő üzleti kör. Mint Pogrebinszkij rámutat, magán a Mi Ukrajnánkon belül is több csoport és elképzelés létezik, így a mérsékeltek – ide tartozik a volt kormányfő Jurij Jehanurov, a nemzetbiztonsági tanács éléről távozott Vitalij Hajduk vagy a „csokoládékirálynak” nevezett másik üzletember, Petro Porosenko – fékezni próbálják a radikális forgatókönyveket. A pártot jelenleg az elnöki adminisztrációt vezető Viktor Baloga tartja kézben, és komoly befolyással bír Timosenko. Ha azonban gyengül a Mi Ukrajnánkon belül Juscsenko pozíciója – ami Pogrebinszkij szerint nem kizárt –, az arra kényszerítheti az elnököt, hogy nagyobb távolságot tartson a radikálisoktól, s ez megkönnyítené a kompromisszumot. Ez ellen hat, hogy Hajduk távozásával az elnök oldalán éppen egy ilyen megegyezést tető alá hozni képes üzletember esett ki a politikából, csökkentve ezzel a biznisz feszültséget mérséklő hatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.