A nyomozás eddigi állása szerint az Egymásért, Egy-másért Alapítvány 8500 tonna élelmiszert – többnyire konzervet – hozott be az országba adományként és értékesített a Herba-csoporton keresztül. A karitatív szervezet ezzel 1,22 milliárd forint áfa és vám megfizetésétől menekült meg. Az üggyel összefüggésbe a múlt hétig hét személyt vettek őrizetbe, köztük az alapítvány kuratóriumának elnökét, Földesi-Szabó Lászlót, illetve a Herba több tisztségviselőjét.
Az Egymásért kuratóriumában egykori és jelenlegi NBH-alkalmazottak is feltűnnek Simon Ibolya és Gyarmati György személyében. A Heti Válasz arra hívta fel a figyelmet, hogy Nagy Lajos, az NBH rendszerváltáskori főigazgatója – 2006-os elhunytáig – ugyancsak részt vett az alapítványi kezelő szerv munkájában.
Mint köztudomású, NBH-s karrierje után Nagy közös biztonságvédelmi részvénytársaságot alapított Gyurcsány Ferenc mostani anyósával, Apró Piroskával.
*
Figyelemre méltó körülmény ugyanakkor, hogy a szóban forgó S-Komplex Rt.-ben az Egymásért Egy-másért Alapítvány eddig néven nem nevezett negyedik kurátorát, Nagy Sándort is tulajdonos-igazgatósági tagként jegyezték. Érdekes továbbá, hogy az alapítványi akciók idején az NBH-exfőigazgató Nagy Lajos felesége, Svoboda Petra éppen Apró Piroska személyi titkáraként segédkezett, amit az Apró–Gyurcsány-érdekeltségek (Altus Zrt., Raendo Kft.) cégbírósági dokumentumai is bizonyítanak. Ezeken tanúként szerepel Nagyné neve, de Svoboda Petra már 2002–2003-ban is Apró mellett dolgozott a Budapest Airport elnökségén.
A hetilap a rendelkezésére álló Egymásért-papírokból kikutatta, Nagy Lajos és hitvese – két családi cégen keresztül – az alapítvány anyagi támogatásából is kivette a részét. A B. S. Tanácsadó Kft. – amelyben az Orbán Viktorról könyveket író, illetve a Martonyi János „informátori” múltjával nemrégiben előálló Kende Péter is tulajdonostárs volt – egy vidéki településnek nyújtott készpénzadományt. Az Absztrakt Tanácsadó Bt. viszont a Császár Józsefné fémjelezte Nemzedékek Biztonságáért Alapítványt finanszírozta kétmillió forinttal az Egymásért-hálózaton keresztül. A politikai körökben csak Jolikaként emlegetett Császárné 1999-ig a Belügyminisztérium nagy hatalmú személyzeti főnöke volt, azóta leginkább rendőrárvák és -nyugdíjasok jótevőjeként véteti észre magát. Földesi-Szabó László március 9-én, azaz egy hónappal a csempészbotrány kirobbanása előtt még 3,5 milliós készpénztámogatásban részesítette Császárnééket. Földesi-Szabó 2007. február 23-án kötött 6 millió forintos megállapodást Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter István nevű testvérével, a BM Központi Kórház nevében eljáró főorvos-igazgatóval. Mint már korábban kiderült, a másik Szilvásy testvért, Pétert eközben grafológus szakértőként foglalkoztatta az Egymásért-stáb.
Mindezek alapján a Heti Válasz arra a következtetésre jutott, hogy a most áfacsalás gyanújába keveredett alapítvány 2004-től a kormányelitig érő kapcsolatrendszert épített – ami az Apró–Gyurcsány-körbe bejáratos Nagy Lajos leigazolásával kezdődött és a Szilvásy fivérek, valamint régi belügyesek és nemzetbiztonságiak „megszelídítésével” végződött.
A hetilap kitért arra, hogy egyes hírek szerint az Egymásért Egy-másért Alapítvány ötletgazdája valójában nem Földesi-Szabó László volt, hanem Jakubinyi Róbert. Róla annyit tud a rendőrség, hogy a 90-es évek elején hamis váltókkal több száz millió forintot csalt ki a Merkantil Banktól, és éppen az akkortájt még az ORFK szervezett bűnözés elleni egységénél foglalkoztatott Földesi-Szabó csoportja nyomozgatott ellene. Ám Jakubinyi nem vonult börtönbe, hisz egyéni kegyelmet kapott Göncz Árpád köztársasági elnöktől. Ami tény: az Egymásért első kuratóriumában Jakubinyi már együtt ült a volt NBH-s Nagy Lajossal és az exrendőr Földesi-Szabóval, mi több, az alapítvány személyi döntéseit mindvégig fia, Jakubinyi Roland hozta meg.
Kóka pert vesztett. A Fővárosi Bíróság tegnap elutasította Kóka János gazdasági miniszter keresetét, amelyben a tárca vezetője azt kérte a bíróságtól: kötelezze sajtó-helyreigazításra a Heti Válasz című hetilapot annak egyik februári cikke miatt. A hetilap megírta, pár hónap alatt közel hárommilliárd forintot profitálhattak egy informatikai cég (a Dataplex Kft.) továbbadásán ciprusi off-shore cégek mögött meghúzódó vállalkozók, akik Kóka János gazdasági és közlekedési miniszterhez köthetők. Az üzlet az SZDSZ-es politikus sógora, családi ügyvédje, egyik vitorlázótársa, valamint a gazdasági tárca érdekkörébe tartozó állami óriáscégek közreműködésével köttetett. Az elsőfokú ítélet még nem jogerős, a felperes fellebbezéssel élhet. (MN)

Ukrajna EU-s tagságáról szóló szavazásra buzdít a kormány – videó