Kapcsolatok a kormányelithez

A Nemzetbiztonsági Hivatal alapító főigazgatója, illetve az Apró–Gyurcsány-érdekeltségeknél segédkező hitvese is támogatta a csempészet gyanújába keveredett Egymásért, Egy-másért Alapítványt – közölte legfrissebb számában a Heti Válasz.

Munkatársunktól
2007. 05. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozás eddigi állása szerint az Egymásért, Egy-másért Alapítvány 8500 tonna élelmiszert – többnyire konzervet – hozott be az országba adományként és értékesített a Herba-csoporton keresztül. A karitatív szervezet ezzel 1,22 milliárd forint áfa és vám megfizetésétől menekült meg. Az üggyel összefüggésbe a múlt hétig hét személyt vettek őrizetbe, köztük az alapítvány kuratóriumának elnökét, Földesi-Szabó Lászlót, illetve a Herba több tisztségviselőjét.
Az Egymásért kuratóriumában egykori és jelenlegi NBH-alkalmazottak is feltűnnek Simon Ibolya és Gyarmati György személyében. A Heti Válasz arra hívta fel a figyelmet, hogy Nagy Lajos, az NBH rendszerváltáskori főigazgatója – 2006-os elhunytáig – ugyancsak részt vett az alapítványi kezelő szerv munkájában.
Mint köztudomású, NBH-s karrierje után Nagy közös biztonságvédelmi részvénytársaságot alapított Gyurcsány Ferenc mostani anyósával, Apró Piroskával.
*
Figyelemre méltó körülmény ugyanakkor, hogy a szóban forgó S-Komplex Rt.-ben az Egymásért Egy-másért Alapítvány eddig néven nem nevezett negyedik kurátorát, Nagy Sándort is tulajdonos-igazgatósági tagként jegyezték. Érdekes továbbá, hogy az alapítványi akciók idején az NBH-exfőigazgató Nagy Lajos felesége, Svoboda Petra éppen Apró Piroska személyi titkáraként segédkezett, amit az Apró–Gyurcsány-érdekeltségek (Altus Zrt., Raendo Kft.) cégbírósági dokumentumai is bizonyítanak. Ezeken tanúként szerepel Nagyné neve, de Svoboda Petra már 2002–2003-ban is Apró mellett dolgozott a Budapest Airport elnökségén.
A hetilap a rendelkezésére álló Egymásért-papírokból kikutatta, Nagy Lajos és hitvese – két családi cégen keresztül – az alapítvány anyagi támogatásából is kivette a részét. A B. S. Tanácsadó Kft. – amelyben az Orbán Viktorról könyveket író, illetve a Martonyi János „informátori” múltjával nemrégiben előálló Kende Péter is tulajdonostárs volt – egy vidéki településnek nyújtott készpénzadományt. Az Absztrakt Tanácsadó Bt. viszont a Császár Józsefné fémjelezte Nemzedékek Biztonságáért Alapítványt finanszírozta kétmillió forinttal az Egymásért-hálózaton keresztül. A politikai körökben csak Jolikaként emlegetett Császárné 1999-ig a Belügyminisztérium nagy hatalmú személyzeti főnöke volt, azóta leginkább rendőrárvák és -nyugdíjasok jótevőjeként véteti észre magát. Földesi-Szabó László március 9-én, azaz egy hónappal a csempészbotrány kirobbanása előtt még 3,5 milliós készpénztámogatásban részesítette Császárnééket. Földesi-Szabó 2007. február 23-án kötött 6 millió forintos megállapodást Szilvásy György titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter István nevű testvérével, a BM Központi Kórház nevében eljáró főorvos-igazgatóval. Mint már korábban kiderült, a másik Szilvásy testvért, Pétert eközben grafológus szakértőként foglalkoztatta az Egymásért-stáb.
Mindezek alapján a Heti Válasz arra a következtetésre jutott, hogy a most áfacsalás gyanújába keveredett alapítvány 2004-től a kormányelitig érő kapcsolatrendszert épített – ami az Apró–Gyurcsány-körbe bejáratos Nagy Lajos leigazolásával kezdődött és a Szilvásy fivérek, valamint régi belügyesek és nemzetbiztonságiak „megszelídítésével” végződött.
A hetilap kitért arra, hogy egyes hírek szerint az Egymásért Egy-másért Alapítvány ötletgazdája valójában nem Földesi-Szabó László volt, hanem Jakubinyi Róbert. Róla annyit tud a rendőrség, hogy a 90-es évek elején hamis váltókkal több száz millió forintot csalt ki a Merkantil Banktól, és éppen az akkortájt még az ORFK szervezett bűnözés elleni egységénél foglalkoztatott Földesi-Szabó csoportja nyomozgatott ellene. Ám Jakubinyi nem vonult börtönbe, hisz egyéni kegyelmet kapott Göncz Árpád köztársasági elnöktől. Ami tény: az Egymásért első kuratóriumában Jakubinyi már együtt ült a volt NBH-s Nagy Lajossal és az exrendőr Földesi-Szabóval, mi több, az alapítvány személyi döntéseit mindvégig fia, Jakubinyi Roland hozta meg.

Kóka pert vesztett. A Fővárosi Bíróság tegnap elutasította Kóka János gazdasági miniszter keresetét, amelyben a tárca vezetője azt kérte a bíróságtól: kötelezze sajtó-helyreigazításra a Heti Válasz című hetilapot annak egyik februári cikke miatt. A hetilap megírta, pár hónap alatt közel hárommilliárd forintot profitálhattak egy informatikai cég (a Dataplex Kft.) továbbadásán ciprusi off-shore cégek mögött meghúzódó vállalkozók, akik Kóka János gazdasági és közlekedési miniszterhez köthetők. Az üzlet az SZDSZ-es politikus sógora, családi ügyvédje, egyik vitorlázótársa, valamint a gazdasági tárca érdekkörébe tartozó állami óriáscégek közreműködésével köttetett. Az elsőfokú ítélet még nem jogerős, a felperes fellebbezéssel élhet. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.