Nemcsak a fűtési szezonban, hanem a nyári hőségben is gyakran riasztják a tűzoltókat szén-monoxid miatt. Ha meleg időben rendszeresen megszólal a szén-monoxid-érzékelő, akkor érdemes kéményseprőt hívni, mert életet menthet. De miről lehet felismerni a hivatásos kéményseprőt?

A múlt évben naponta átlagosan háromszor riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, és csupán 69 olyan nap volt, amikor nem érkezett jelzés a mérgező gáz miatt.
Mi a légdugó?
Elsősorban társasházakban okoz gondot, mert
a melegben légdugó keletkezhet a kéményben.
Ez a jelenség akkor alakul ki, amikor a kémény külső része felforrósodik, a kémény alsó, épületen belüli része viszont hideg marad, ezért az ott lévő levegő beszorulhat a kéménybe, emiatt a füstgáz nem tud távozni. Ezek miatt tökéletlen lesz az égés, és szén-monoxid jön létre. Ezért a szén-monoxid-érzékelő nyáron is rendkívül fontos, lehetőleg a nyílt égésterű vízmelegítők mellé kell tenni.
Aki pénzt kér, nem kéményseprő
Ha a szén-monoxid-érzékelő megszólal, érdemes kéményseprőt hívni, mert életet menthet, de fontos, hogy tudjuk, hogyan is néz ki a kéményseprő, így elkerülhetjük az átveréseket.
A katasztrófavédelem kéményseprői egységes fekete formaruhában vannak és van igazolványuk,
amelyet mindenki elkérhet, mielőtt beengedi a kéményseprőt. Szintén fontos, hogy a katasztrófavédelem kéményseprői sohasem kérnek készpénzt, és nem is fogadhatják el.