Kérdőjelek az euró körül

A három százalék alatt maradó gazdasági növekedés azt jelenti, hogy hazánk pozíciója zsugorodik a világgazdaságban. Az évtized végéig nem csökkenhet az adóterhek jelenlegi szintje – hangzott el azon a két tanácskozáson tegnap, ahol a szakértők Magyarország lehetőségeit elemezték.

2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen olyan állam van ma az Európai Unióban, ahol a folyó fizetési mérleg és az államháztartás magas hiánya együttesen jelentkezik, ez Magyarország – jelentette ki Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem vezérigazgatója egy tegnapi konferencián. A Horn-kabinet pénzügyminisztere hangsúlyozta: a hazai ikerdeficit súlyosan gátolja a növekedést. Bokros szerint az idén nem kerül három százalék fölé a magyar gazdaság bővülésének üteme, miközben az egész világgazdaságra a négyszázalékos bruttó nemzeti össztermék (GDP) a jellemző. Úgy vélte, ha a magyar adatokat összehasonlítjuk az új kelet-közép-európai EU-tagállamokéval, elmondható, hogy hazánk a kedvező külföldi konjunktúra ellenére is jóval rosszabbul teljesít, mint régiós versenytársai, és világgazdasági pozícióját tekintve inkább zsugorodik. Bokros szerint annak a levét isszuk most, hogy az utóbbi évek gazdaságpolitikája inkább a fogyasztásra alapozott, és erkölcsi alapon emelte például a közalkalmazottak bérét, amire nem volt reális fedezet. A költségvetés hitelfelvételekkel finanszírozta az erőn felüli költekezést, amely a közszféra túlzott foglalkoztatottságához vezetett. E nélkül ma tíz százalék felett lenne a munkanélküliségi mutató, ami még így is növekvő tendenciát mutat. Bokros szerint további gondot jelent a kis- és középvállalkozói szektorban tapasztalható alacsony beruházási kedv, a társadalom kettészakadása és a nyomorszigetek kialakulása.
– A kormány kisebb mértékben faragott le a költségekből, és fűnyíróelvszerűen növelte az adókat – mondta Bokros, majd hozzátette: a fű mindig visszanő, ezért a kiadások szerkezetén kell először változtatni. Az intézményi reformok szükségességéről kiemelte: a rangsorban első a gyógyítás és az oktatás átalakítása, az adókedvezmények megnyirbálása, és a rászorultsági elven adott támogatások bővítése.
Magyarországnak nincs más választása, mint az euró bevezetése, ehhez azonban megfelelő kiadáscsökkentő intézkedésekre van szükség – ez volt a fő üzenete annak a konferenciának, amit hazánk felzárkózásáról és az euró bevezetéséről rendezett tegnap a Magyar Közgazdasági Társaság. A fórumon felszólaló Kupa Mihály úgy vélekedett, hogy a konvergenciaprogram teljesítéséhez legalább 2010-ig tartani kell a jelenlegi adóelvonási szintet, s így is csak 2012-ben léphetünk be az euró előszobáját jelentő ERM-II. árfolyamrendszerbe. A volt pénzügyminiszter kételyeit fogalmazta meg a kormány kiadáscsökkentési céljaival, illetve azok megalapozottságával kapcsolatban. Hiányolta a széles körű egyeztetéseket az államháztartás átalakításáról a Magyar Bankszövetség elnöke is. Erdei Tamás szerint az euró átvételéhez szükséges maastrichti kritériumok teljesítése lassíthatja felzárkózásunkat és a gazdaság növekedését.
Az állami túlköltekezést tartotta az euróbevezetés legfőbb akadályának Róna Péter befektetési bankár, aki az alacsony foglalkoztatottságot ugyancsak a felzárkózást gátló tényezők közé sorolta. Mint mondta, ahhoz, hogy elérjük a 27 tagú EU foglalkoztatási átlagát, legalább egymillió állampolgárnak kellene munkába állnia Magyarországon. Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank volt alelnöke szerint hazánknak csak akkor érdemes belépnie az euró előszobájába, ha stabilan tudja teljesíteni az uniós valuta bevezetésével kapcsolatos követelményeket. A legfőbb sokkokat szerinte maga az állam okozta eddig a gazdaságban, például a hatalmas méretű költségvetési hiánnyal.
Eközben az ICEG gazdaságkutató intézet is előrejelzést adott ki az euróbevezetésről. Eszerint Bulgária már 2010-ben tagja lehet az euróövezetnek, a balkáni ország ugyanis már most teljesíti a legtöbb kritériumot. Románia ezzel ellentétben csak 2012-ben tehet eleget az euróbevezetési követelményeknek, így a pénzcsere várhatóan csak 2014-ben történhet meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.