Már nem jelentenek húzóerőt a beruházások a magyar gazdaság növekedésében, a vártnál kedvezőbb GDP-adatok mögött döntően a kedvező külső konjunktúrát kihasználó export áll – értékelték elemzők a Központi Statisztikai Hivatal gyorsbecslését, amely szerint az idei első negyedévben éves szinten 2,9 százalékkal bővült a gazdaság.
Az értékelések arra hívják fel a figyelmet, hogy a jelenlegi kedvező külső konjunktúra nem biztos, hogy sokáig segítheti a magyar gazdaságot, az EU gazdaságának ugyanis némi lassulással kell szembenéznie. Az Eurostat kimutatása szerint az idei első három hónapban 3,2 százalékkal bővült az unió gazdasága a tavalyi utolsó negyedéves 3,5 százalék után. A nagy gazdaságok közül a német iram 3,9-ről 3,6 százalékra lassult, a francia GDP-többlet mindössze 2 százalék volt a tavalyi 2,2 helyett. Erre az évre az Európai Bizottság 2,6 százalékos átlagos gazdasági növekedést jósol az euróövezetnek.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a vártnál magasabb növekedést elsősorban az export bővülése segítette, és évek óta először tapasztalható, hogy a beruházások nem jelentettek húzóerőt a gazdaság fejlődésében. Hasonló véleményt fogalmazott meg Barcza György, a K&H Bank vezető elemzője.
A jegybank tegnapi adatai szerint az utolsó két év legalacsonyabb GDP-arányos hiánya lett a 2007 első negyedévi: az államháztartás szezonálisan kiigazított nettó finanszírozási igénye a GDP 6,8 százalékát érte el. A névértéken számított adósság az első negyedév végén a GDP 66,4 százalékát tette ki.

Rejtett díjak a hétköznapokban: így húzzák le a vásárlókat a boltok és éttermek