Hol vannak már azok az évek, amikor a csatlakozás előtt elszigeteltségben élő hongkongiak töltötték meg leginkább a makaói kaszinókat? Egy-egy szerencsejátékkal egybekötött hétvégére immár a kínai újgazdag rétegek tömegei érkeznek az egykori portugál gyarmatra, ahol 23 kaszinó, 2400 kártyaasztal és 5200 nyerőgép várja őket.
A hajdanán főként kereskedelemből élő Makaó két számjegyű fejlődésének motorja ma már a kommunista Kínából érkező turizmus, és „amikor a kínaiak játszanak, az nem csupán alkalomszerű pezsgés, hanem ipari méretű robbanás” – fogalmaz a BBC elemzése. Makaó – közel 400 éves portugál uralom után – 1999-ben csatlakozott Kínához, s egy-két éven belül szerencsejáték-befektetők tucatjai építették ki a világon ma vezető helyen álló birodalmat. 2006-ban Makaó 6,8 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el kaszinóbevételekből, így maga mögé utasította az évtizedek óta vezető Las Vegast – derül ki a Globalysis legfrissebb jelentéséből. A szerencsejáték az állam GDP-jének több mint egynegyedét, idegenforgalmának kétharmadát adja, míg a költségvetési bevételek több mint fele is innen származik.
A mindössze 24 négyzetkilométernyi területen fekvő, 500 ezer lakosú Makaón található a világ legnagyobb kaszinója is, a Sands Macao, s itt épül a földkerekség első víz alatti kaszinója a City of Dreams üdülőparadicsomban. A modern „megakaszinók” köré hoteleket, wellnessparkokat és bevásárlóközpontokat húznak a gyorsan fejlődő parányi államban. Az „egy ország, két rendszer” itt talán még élesebben szétválik, mint Hongkong esetében. A kommunista Kínában ugyanis 1949 óta mindenfajta szerencsejáték központilag tiltott, mert a hivatalos ideológia „a kapitalizmus fő gonoszának” tekinti. A határvidékeken illegálisan működő, hozzávetőleg 150 szerencsejáték-barlangra a China Daily információi szerint nemrég csaptak le a kínai hatóságok, így a burmai, orosz és vietnami határnál mindössze 28 szerencsejáték-barlang maradhatott életben. Ennek ellenére hozzávetőlegesen 100 milliárd dollárra rúgó összeget költhetnek el évente a kínaiak feketén működő vagy külföldi kaszinókban, ami tízszer nagyobb tétel, mint a kínai központi lottó bevétele – írja pekingi egyetemi felmérésekre hivatkozva a BBC. A kapitalizmus és szocializmus vegyes rendszerében élő Kína azonban mindig saját érdekeit követi – értékelnek szakértők –, márpedig igencsak szépen fial a Makaón engedélyezett „gonosz tevékenység”. A sikereket megirigyelve Szingapúr nemrég feloldotta a 40 éve érvényben lévő szerencsejáték-tilalmat, s két kaszinó építésére adott engedélyt, míg Tajvan, Vietnam, Japán és Thaiföld is a szerencsejátékra vonatkozó törvények lazítását helyezte kilátásba.

„Még az anyák napja előtt sem hagyja ki a hazugságokat a bolond brüsszelita bohóc”