Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az elsők között, fél tízkor érkezett tegnap a lovasberényi kormányzati oktatóközpontba. Őt mintegy másfél óra múlva követte Kóka János SZDSZ-elnök, gazdasági miniszter. Kóka, valamint az ugyancsak SZDSZ-s egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes már több mint egy hete bejelentették: szakértőkkel, tanulmányokkal, nemzetközi tapasztalatok összefoglalóival felvértezve próbálják meggyőzni a szocialista politikusokat arról, hogy az egészségügy finanszírozására a profitorientált több-biztosítós modell a legjobb megoldás. Mint ismeretes, az MSZP határozottan elutasította a szabad demokraták ez irányú elképzeléseit.
Az SZDSZ nemrégiben ezért egy olyan „kompromisszumos” javaslattal állt elő, amely – állításuk szerint – fenntartja a nemzeti kockázatközösséget is. Kóka János SZDSZ-elnökké választásakor még azzal fenyegetőzött: a liberálisok koalícióban maradásának feltétele, hogy az MSZP bólintson rá javaslatukra. Az elmúlt hetek eseményei alapján úgy tűnt tehát, hogy nagy a tétje a tegnap megkezdődött tárgyalásoknak. Ehhez képest – mint a helyszínen kiderült – a tárgyalások során érdemi álláspontot egyik koalíciós párt sem foglalt el.
Délután kettőkor Pelczné Gáll Ildikó Fidesz-alelnök tartott sajtótájékoztatót a koalíciós tárgyalások helyszínén. A politikus kiemelte: a legnagyobb ellenzéki párt semmilyen módon nem támogatja azt, hogy az egészségbiztosítási kasszát burkolt módon privatizálja a kormány. Véleménye szerint ugyanis a tárgyalások tétje pontosan ez. Pelczné sajtótájékoztatója közben megjelent Gál J. Zoltán miniszterelnöki kabinetfőnök is, és a sajtó érdeklődését kihasználva a politikusnőhöz lépett. Itt hangot adott véleményének, hogy „a Fidesz csak arról tud beszélni, hogy mit nem szabad megtenni, de arról, hogy mit kellene, nem ejt szót”. Ezek után meginvitálta Pelcznét, hogy vegyen részt a koalíciós egyeztetésen. Pelczné ezt azzal utasította el, hogy a Fidesz egészségügyi programja a választási időszak óta ismert. Hozzátette ugyanakkor, hogy amennyiben a kormány hivatalos meghívással fordul az ellenzék felé, úgy minden lényegi kérdést érintő tárgyalásra nyitottak.
Néhány órával később a miniszterelnöki kabinetfőnök ismét kamerák elé állt, ám okosabb egyelőre nem lett senki. Gál J. ugyanis nem tudott érdemi választ adni arra, hogy az MSZP és az SZDSZ egészségügyet érintő, radikálisan eltérő álláspontjai közeledtek-e egymáshoz. Mint mondta, egyelőre szakértői tárgyalások folynak, a kérdést érintő politikai viták ideje még nem érkezett el.
Gál J. Zoltán az újságíróknak azt állította, hogy nincsen semmifajta feszültség a két koalíciós párt között, hiszen abban az SZDSZ és az MSZP is egyetért, hogy a jelenlegi rendszer sem az orvosnak, sem a betegnek, sem az ellátás minőségének nem kedvez. Problémaként említette – nem meglepő módon – a hálapénzt és a korrupciót is.
Minthogy érdemi információ nem került napvilágra arról, hogy a kormánypártok az egészségügyet illetően bármiről is megtudtak volna állapodni, üdítőleg hatott az a bejelentés, amely szerint még sem hiába töltötték el a delegáltak a vasárnapot. A miniszterelnöki kabinetfőnök ugyanis bejelentette, hogy a koalíciós pártok kidolgoznak egy új pártfinanszírozási és egy új közpénzügyi törvénytervezetet, a korrupció csökkentésére.

Orbán Viktor: Csődbe vinné az országot Ukrajna uniós csatlakozása