Megint Mór

Varga Attila
2007. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bárhol lehetne az országban az a táblácska, amelyen egy kutya elől menekülő férfi sziluettjét látni. Igaz, a szövege szellemes: „Nem kellett volna bejönnöd.” De itt a rozsdabarna kerítés mögött valóban nagyot mordul egy közepes termetű kutya. Alig ötven méterre található innen az az épület, amely korábban bankfiókként működött, ma pedig műszaki üzlet: itt történt 2002. május 9-én a nyolc halálos áldozatot követelő bankrablás.
Kedden ismét fegyveres rablás színhelye volt az épület: ezúttal a műszaki cikkeket forgalmazó boltot rabolta ki egy símaszkot viselő férfi délelőtt fél tíz körül.
A móri bankrablás feldolgozatlan trauma a településen élők számára. A bankfiók annak idején bezárt, csaknem egy évig senki sem akart beköltözni a helyére. Sok seb tépődött fel kedden, amikor a símaszkos férfi fegyverrel a kezében készpénzt követelt a műszaki áruház alkalmazottaitól. Az üzletben az egyik eladó épp kiszolgált egy vásárlót, két hitelügyintéző dolgozott még itt, egy másik eladó pedig az üzlet előtt tartózkodott. A férfi erőszakosan követelte a pénzt, s az üzletben lévők nem tanúsítottak ellenállást, négyszázezer forintot adtak oda neki.
A helyi Dózsa György úti Csillag sörözőben két férfi próbálja felidézni a történteket. A rendőrök a személyleírások alapján egy barna hajú, kék szemű fiatal férfit kerestek, aki a fegyveres rablás idején sötét színű tréningnadrágot és piros pulóvert viselt. Már a nyilvántartásuk alapján gyanakodtak egy közeli településen élő fiatalemberre, akit három órával később a csókakői elágazásnál elfogtak egy menetrend szerint közlekedő autóbuszon. A pénzt s a játék pisztolyt is megtalálták nála.
Videokamerát látni a sörözőben, amelyet a lopások és duhajkodások miatt szereltek be. Arrébb, az élelmiszerboltnál középkorú hölgy beszél arról, hogy míg korábban Mór az ezerjó boráról volt ismert, 2002 óta a lakóhelye nevét hallva felkiáltanak: Mór? Úristen! Ahol a bankrablás történt!
– Mindenkinek ez jut az eszébe, nem a jó kis borunk… Ismertem több embert azok közül, akiket itt öltek meg. Egyikükkel egy varrodában dolgoztam korábban. Belerokkant, tönkrement a családja ebbe a tragédiába. Gyakran járok a temetőbe, mindig friss virág van az egymás mellé temetett áldozatok sírján, s mindig látni ott gyászolókat – mondja csendesen. – Hírhedt város lettünk, és most ismét ilyen ügyben hallani rólunk!
A hölgy azt gyanítja az újabb rablóról, talán azt sem tudta, hogy ott már nem bankfiók működik, ugyanis drogfogyasztóként ismerik, s többek elmondása szerint láthatóan zavart állapotban volt tette elkövetésekor.
Most, szerdán több vevő van a műszaki boltban, s a hitelügyintéző lányok éppen mosolyognak valamin. Alig telt el 24 óra a fegyveres rablás óta, s látszólag a régi kerékvágásban megy tovább az élet. A boltvezető nem titkolja, hogy elegük van az újságírókból, a Mórra ereszkedő újabb sajtókülönítmények leginkább a hiénák falkájára emlékezteti őket. Mint megtudom, a „tűz esetén értesítendő” táblán olvasható a neve és a telefonszáma, ezért még késő este is mobiltelefonon zaklatták őt a kollégáim. Örül ugyanakkor annak, hogy most is vannak a boltban vásárlók, mert ez azt jelenti, hogy a tegnapi dologból senki sem vont le téves következtetést, mindenki belátja, hogy egy rablás bárhol és bármikor megtörténhet.
Az egyik eladó – a nevét nem kívánta elárulni –, aki a boltban volt szerdán, csupán annyit mond, hogy az ő lelkiállapotáról kérdezzem meg inkább a rendőröket. Üzenetet is küldene a bulvársajtó munkatársainak, de azt inkább nem írom le.
A szomszéd házban függönybolt működik. Belépek, öt-hat métert kell megtennem a pultig. Lassan, de határozottan megyek, hogy feltérképezhesse szándékaimat a vékonyka nő. A közállapotokról beszélünk, s az eladó nem tagadja, hogy fél.
– Öt éve még a bankfiók épületében laktunk a harmadikon. Éjszakás voltam a zoknigyárban, éppen otthon pihentem. A lövéseket nem hallottam, de a függönyt elhúzva láttam, hogy a rendőrök futnak, márpedig ha a rendőr fut, akkor nagy a baj… Arra a napra emlékezni fogok, míg élek – mondja könnyeivel küszködve Éva. Kiderül, hogy mindenkit ismert, mert ott vezették a bankszámláját, heti rendszerességgel járt a fiókban.
Később Éva és családja a móri kertvárosba költözött, s fél éve vállalt másodállást az egyszemélyes kis üzletben. El is gondolkozott azon, hogy a sorsa visszahúzta a Dózsa György útra. A sarokban videokamera, mert loptak már itt tapétaszegő csíkot is, s persze bármi történhet. Más védelmi eszköze nincsen, legfeljebb az a nehéz fémserleg, amelyet egy polcon látok. Egy kiállításon kapta elismerésként a legötletesebb standlátványért. Mint mondja, a rendőrök gyakran járőröznek a szomorú emlékű lakótelepen, de azért előfordulnak egyéb bűncselekmények is. Megtörtént, hogy valakitől fényes nappal elvették itt a mobiltelefonját, vagy levetkőztették, mert márkás ing volt rajta. Valamelyik hajnalban munkába menet autók ajtaját feszegető fiatalokat látott, kihívta a rendőröket, akik – meg kell hagyni – egy perc alatt itt voltak.
Mór nem sikertörténet a rendőröknek sem, hiszen a nyomozás öt éve tart. Felejthetetlen trauma. Sovány vigasz, hogy a keddi rablót hamar elfogták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.