Nincs adóenyhítés 2010-ig

Leghamarabb 2009-ben kezdődhet el a GDP-hez mért magyar államadósság csökkenése – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Ashoka Mody, a Nemzetközi Valutaalap igazgatóhelyettese. Szerinte hazánkban még akkor is 2010-ig kell várni az adócsökkentésre, ha a költségvetés konszolidációja jó ütemben halad.

Szabó Eszter
2007. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavalyi éves jelentésük publikálásakor önök arra figyelmeztettek, hogy a nagy hiány és államadósság komoly veszélyt jelent a magyar gazdaság stabilitására. A megszorító intézkedések bevezetése után milyen mértékben csökkentek ezek a veszélyek?
– Az államháztartás hiánya az idén valóban csökken, s további intézkedések is folyamatban vannak, amelyek elősegítik a konszolidációt. Biztosítani kell azonban, hogy a deficit csökkentése ne csak egyszeri, hanem tartós folyamat legyen.
– Önök tavaly azt is kifogásolták, hogy a magyar kormány által közölt államadósság-mutató nem tartalmazza az állami vállalatok és a PPP-beruházások adósságait, tehát a tényleges adósságállomány nagyobb a hivatalosnál. Az új adósságszámok már tartalmazzák ezeket a tételeket?
– Nem, a helyzet idén is ugyanaz: az államadósságszámok nem foglalják magukban a állami kézben lévő vállalatok és a PPP-beruházások adósságait.
– Melyik évben kezdődhet meg a magyar államadósság csökkenése?
– Számításaink szerint a GDP-hez mért adósság csökkenése leghamarabb 2009-ben indulhat meg.
– Az IMF legnagyobb gondja az, hogy Magyarország felzárkózása lelassulhat, miután a gazdasági növekedés elmarad a lehetséges fejlődési ütemtől. Mikor indulhat be újra önök szerint a magyar gazdaság?
– Úgy látjuk, a gazdasági növekedés üteme 2009-től gyorsulhat fel, ám akkor is csak fokozatosan. Azt, hogy a fejlődés pontosan miként alakul, a következő két-három év gazdaságpolitikája határozza meg. Az erőteljesebb növekedéshez további jelentős reformokra, új gazdasági környezetre van szükség, valamint arra, hogy az uniós forrásokat megfelelően használja fel az ország. Magyarországnak még számos kihívással kell szembenéznie a közeljövőben.
– Éves jelentésükben számos intézkedésre is javaslatot tettek. Melyek az IMF fő indítványai?
– Ahhoz, hogy az államháztartás hiánya tartósan csökkenni tudjon, a kiadásokat kell mérsékelni. Javaslatot tettünk többek között további kórházátszervezésekre, a családtámogatási rendszer és a lakásépítési támogatások megváltoztatására, a nyugdíjreform elindítására és az önkormányzati rendszer átalakítására.
– Az adóterhek csökkenése mikor kezdődhet meg?
– Ez attól függ, milyen gyorsan haladnak a reformok a kiadások terén. Még akkor is, ha a konszolidáció jó ütemben halad, legalább 2010-ig kell várni az adócsökkentéssel. Ha a költségvetés a jelenlegi előrejelzéseknél lényegesen jobb helyzetbe kerülne, akkor talán kicsivel korábban is elkezdődhet az adók mérséklése. Ám a jelenlegi helyzetet alapul véve, úgy vélem, 2010-nél előbb nem lehet az adóterhelés mérséklésére számítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.