Minden jel arra mutat, hogy Irak összeomolhat és darabokra szakadhat – ezt a következtetést vonta le a brit Chatham House külpolitikai kutatóintézet a megszállt arab országról készített tanulmányában, melyet a BBC ismertetett. A sötét – ám sokak szerint nagyon is reális – képet festő munka szerint nem egy nagy „civil” háború zajlik Irakban, hanem számos helyi konfliktus, különböző csoportok és intézmények között, melyek mindegyike hatalomra tör. A tanulmány készítője, Gareth Stansfield szerint az ország felbomlása egyre valószínűbb, a bagdadi kormány lényegében semmilyen hatalommal nem bír az ország nagyobbik részén.
A brit hivatalos szervek túlzottan borúlátónak tartják a leírtakat, arra utalva, hogy úgy a brit csapatok Bászrában, mint az amerikaiak Bagdadban (különösen a csapaterősítésekkel) értek el haladást a biztonsági helyzet javítása terén. Tony Blair távozó brit kormányfő sokak szerint azonban úgy hagyja utódjára az iraki kiküldetést, hogy annak kilátástalanságát egyre kevésbé tolerálja a brit társadalom. Brit kormányszervek ezzel szemben azt hangsúlyozzák, hogy az iraki erőszak túlnyomó része az ország 18 tartományából mindössze négyben koncentrálódik, bár ott a lakosság 42 százaléka él.
Tony Blair, akit búcsúlátogatáson fogadott tegnap George W. Bush Washingtonban, kijelentette: Nagy-Britannia kitart az Egyesült Államok mellett az iraki és afganisztáni háborúban. „Remélem, hogy hűséges és állhatatos szövetségesek maradunk a terrorizmus elleni harcban” – mondta a brit miniszterelnök, s megköszönte Bushnak az utóbbi években felmutatott „erős vezetést”. Az amerikai elnök Blair szavaira reagálva világos látású stratégiai gondolkodóként méltatta vendégét.

Szijjártó Péter: Nem az ukrán elnök, hanem a magyar emberek döntik el, hogy Ukrajna csatlakozhat-e az EU-hoz