Használjuk ki az alkalmat, és kezdjük a magyarokkal a francia nyílt nemzetközi teniszbajnokság felvezetését, hiszen tegnapi örömhírként Szávay Ágnes harmadik selejtezős győzelmét aratva pályafutása során először egyesben feljutott egy Grand Slam-verseny 128-as főtáblájára. Soltvadkerti illetőségű, 18 éves honfitársnőnk (aki 101. a világranglistán) a nevezés leadásakor még nem szerepelt ilyen előkelő helyen, ezért kellett most kvalifikálnia. Ám azóta többek között egyesben négy közé jutott a budapesti WTA-tornán, majd megnyert egy kisebb zágrábi viadalt. Jó formáját a jelek szerint átmentette Párizsra, hiszen az ausztrál Monique Adamczak és a grúz Margalita Csaknasvili után tegnap a spanyol Laura Pous Tiót is móresre tanította. Ráadásul nagyon simán, 6:2, 6:1-re, így készülhet az 1. fordulóra, ma derül ki, ki ellen. A választékban szerepel többek között a 7. kiemelt szerb Ana Ivanovics, a 11. kiemelt, kétszeres párizsi elődöntős orosz Nagyja Petrova vagy a Római-parton Szávayt legyőző, s végül a tornát megnyerő argentin Gisela Dulko. Az alanyi jogon főtáblás, világranglistán jelenleg 123. Czink Melinda viszont már tudja, hogy azzal az izraeli Tzipora Obzilerrel (93.) hozta össze elsőre a sors, akivel eddig háromszor játszott, s kétszer vesztett, legutóbb idén Bangaloréban 6:4, 7:6-ra.
Maradjunk még kicsit a hölgyeknél, de tekintsük át a közvetlen élmezőnyt. Justine Henin – igaz, két hete kikapott a berlini viadal elődöntőjében az orosz Szvetlana Kuznyecovától – a toronymagas esélyes a végső győztesnek járó egymillió euróra. A belga világelső, aki 2003-ban nyerte meg először a francia nyílt bajnokságot, majd tavalyelőtt és tavaly is diadalmaskodott, az idén három tornán győzött. Legnagyobb ellenfele a most 8. kiemelt amerikai Serena Williams lehet, aki a semmiből feltűnve, négy hónapos kihagyás után nyerte meg az idei Australian Opent. Ott lehet a tűz közelében az orosz Marija Sarapova, a már említett Kuznyecova, a szerb Jelena Jankovics vagy a hazai közönség kedvence, Amélie Mauresmo. A svájci Martina Hingis és az orosz Vera Zvonarjova viszont nem, mindketten sérülés miatt léptek vissza.
A férfiaknál nagyjából az a kérdés, hogy a címvédő és tavalyelőtt is bajnok Rafael Nadal, illetve a világelső Roger Federer könynyen vagy nehezen jut majd el az egymás elleni fináléig. A 26 esztendős svájci zseni pályafutása során szinte mindent megnyert, ami egy teniszező álma lehet, a Roland Garrost viszont még soha. Sorozatban harmadik GS-győzelmét szerezte meg januári melbourne-i diadalával, ha most sikerülne a negyedik, összejönne számára a nem klasszikus Grand Slam. Sőt, egy esetleges wimbledoni és amerikai győzelemmel az álomsorozat is megvalósulhatna, s tovább „kumulálódhatna”. Azért ne feledjük, Nadal eddig hétszer verte meg Federert és csak négyszer kapott ki tőle. Igaz, legutóbb a hamburgi torna döntőjében meglepetésre a zaklatott közelmúltú, váratlan vereségeken és edzőmenesztésen túljutott svájci nyert, ráadásul 81 meccses salakpályás sikersorozatának is búcsút mondhatott a spanyol „erőember”. A többiek? A papírforma szerint csak arra mehetnek rá, hogy minél később kerüljenek öszsze a két csúcsfavorittal, s minél többet szakítsanak a 15,264 millió eurós, tavaly óta bő hét százalékkal megnövelt összdíjazásból.

50 éve halt meg Mindszenty József, az utolsó magyar hercegprímás