Petrétei József tagadja, hogy jelentett

Petrétei József soha nem kapott olyan feladatot, hogy figyeljen meg valakit, vagy hogy valakiről jelentést készítsen – állította tegnap a rendészeti miniszter Ungváry Krisztián történész leleplezésével kapcsolatban. Az Alkotmánybíróság nem kommentálta az egyik tagjára, az MSZP által jelölt Kiss Lászlóra vonatkozó információkat.

MN-összeállítás
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

KISZ-titkárként Gyurcsány Ferenc is úgynevezett hivatalos kapcsolatnak számított, ő azonban nem működött együtt a titkosszolgálattal úgy, ahogy mások tették – mondta Ungváry Krisztián az MTI-nek tegnap annak kapcsán, hogy az Élet és Irodalom című hetilapban cikket közölt az 1980-as évek első felében működő Dialógus Mozgalom ellehetetlenítéséről. A Dialógus 1983 nyarán alakult meg Budapesten, de előzményei 1981-ig nyúlnak vissza: ekkor az ELTE őszi diákparlamentjén jött létre egy Dialógus-csoport. 1982 novemberében pedig a fővárosból több diák Pécsre utazott, hogy az ottani egyetemen propagálja a kezdeményezést. A békemozgalom egyebek mellett nyíltan fellépett az atomrakéták európai állomásoztatása ellen – olvasható a tanulmányban.
A történész az Élet és Irodalomban megjelent cikkében arról ír, hogy a mozgalommal szemben az állambiztonság csupán nyolc ügynököt tudott mozgósítani. A besúgások és megtorlás szempontjából azonban sokkal fontosabbnak bizonyult Walz János szigorúan titkos tiszt és kilenc hivatalos kapcsolat, többek között Gyurcsány Ferenc kari KISZ-tikár, Petrétei József politikai munkatárs (jelenleg igazságügyi és rendészeti miniszter) és Kiss László, a jogi kar párttitkára (ma alkotmánybíró) – olvasható az újságcikkben.
Az MTI érdeklődésére az Alkotmánybíróság nem kívánta kommentálni az egyik tagjára vonatkozó információkat.
Petrétei József csúsztatásnak nevezte tegnap a vele kapcsolatos állításokat. Az igazságügyi és rendészeti miniszter azt állította: az állambiztonsággal kapcsolatban semmiféle olyan feladatot soha nem kapott, hogy figyeljen meg valakit, vagy hogy valakiről jelentést készítsen. Elmondta: az köztudomású, hogy a nyolcvanas években egyetemi KISZ-vezetőként dolgozott, „de ebbe az állambiztonsággal kapcsolatos feladatok nem tartoztak bele”. Petrétei elismerte, hogy megkereste őt a Dialógus-csoport, amit ő jelzett a pártvezetésnek, és ők döntöttek arról, hogy ez a csoport nem működhet.
Nem Ungváry Krisztián az első, aki az egykori Dialógus kálváriájával és Gyurcsány Ferenc abban játszott tevékeny szerepével foglalkozik. Pesty László dokumentumfilmet készített a témáról, s az állambiztonsági akció célpontjai lapunknak is megszólaltak már kedvezőtlen véleményt mondva a jelenlegi kormányfő akkori szerepéről.
Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.