Éves összehasonlításban áprilisban tíz és fél százalékkal emelkedett a munkaügyi hivatalok által regisztrált munkanélküliek száma. A tavaly azonos időszakhoz képest az idén április végére 41 156 fővel több munkanélkülit tartottak nyilván a hivatalok, így számuk már meghaladta a 433 ezret. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) adatai szerint a pályakezdők közül 3097 fővel többen regisztráltatták magukat munkanélküliként, s számuk elérte a 38 110 főt, a 25 évesnél fiatalabb munkanélküliek száma pedig 5578 fővel, 67 420 főre emelkedett. A tartósan, tehát egy éven túli állástalanok száma 14,5 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbihoz képest. A regisztrált álláskeresőknek a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya a múlt hónap végén országosan 9,8 százalék volt. A magyarországi állástalanok számának emelkedése különösen abban a fényben ad okot borúlátásra, hogy az unióban a gazdaság növekedése következtében 23 tagországban trendszerűen csökken a munkanélküliségi ráta.
– Előre jelezhető volt a mostani helyzet kialakulása, mivel Magyarországon, ahol a hazai kis- és közepes vállalatok (kkv) próbálják meg termékeiket és szolgáltatásaikat eladni, a megszorítások miatt jelentős életszínvonal-csökkenés következett be – mondta lapunknak a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke. Vadász György arra is emlékeztetett, hogy a politika a rendszerváltozás óta nem foglalkozik azzal a ténnyel, hogy a hazai munkaerőpiacról mintegy másfél millió dolgozó tűnt el, aminek eredményeként a hazai foglalkoztatási szint a mai napig az egyik legalacsonyabb az unióban. Véleménye szerint a negatív trend további folytatására lehet számítani, mivel a megszorítások főként a legtöbb embert foglalkoztató kkv-kat sújtják, s a közszférában elbocsátott vagy elbocsátás előtt álló mintegy 21 ezer fő még csak a következő időszakban jelenik meg az ÁFSZ kimutatásában.
Nem is számíthatunk másra – tette hozzá –, mivel a kormány maga szerepelteti konvergenciatervében azt a nem túlzóan biztató célt, hogy a következő négy évben mindössze 28 ezer fővel növeli a foglalkoztatottak számát, azt is csak 2009-től kezdve, mivel 2007– 2008-ra stagnálással számolt. A BKIK alelnöke emlékeztetett arra, hogy az elmúlt tizenhat évben az a kkv-szektor volt a legnagyobb munkahelyteremtő, amelyet a mostani intézkedésekkel szinte lehetetlen helyzetbe hoztak. Vadász György szerint rövid, előre látható időszakon belül még az uniós források sem jelenthetnek megoldást, már csak azért sem, mert az idén a hétéves költségvetési időszakban lehívható összegek töredékét pályázhatjuk meg.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!