Ján Slota, a koalíciós Szlovák Nemzeti Párt elnöke régi formáját idéző nyilatkozatsorozattal került újra az érdeklődés középpontjába. Előbb a csehek kedélyeit borzolta fel azt állítva, hogy a Csehszlovákia megalakítójaként ismert, az újkori szlovák történelem egyik legnevesebb politikusát, Milan Rastislav Stefánikot a magyarok számára is jól ismert Eduard Benes gyilkoltatta meg. Robert Fico kormányfőnek nem tett ezzel jó szolgálatot Slota, hiszen a cseh szociáldemokraták nagy tisztelői Benesnek, egyszersmind a Fico vezette Smer támogatói az Európai Szocialista Pártban, amelyben éppen a Slotával kötött koalíció miatt függesztették fel a szlovák szociáldemokraták tagságát. De Slotát ez nem érdekli, mert – mint mondta – „az európai szocialisták olyan közel állnak hozzám, mint a marslakók”, s a véleményük is annyit ér.
Slota azonban a szlovák diplomáciának is adott okot a magyarázkodásra. Szlovákia az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaként az EU-val összhangban támogatta Martti Ahtisaari koszovói rendezési tervét, Slota ellenben „megdöbbentőnek” tartja az Egyesült Államok és az EU álláspontját a kérdéssel kapcsolatban, hiszen a koszovói albánok „egyértelműen kötődnek az al-Kaidához, együttműködnek a terroristákkal”, és a szlovák nemzetiek elnöke nem érti, ez miért nem zavar senkit. Merthogy őt zavarja, hiszen szerinte „Koszovó önállósága használati utasítás a szlovákiai magyaroknak”. Slota azt is tudni véli, hogy a Magyar Koalíció Pártjának már régen kész a területi autonómiakoncepciója, „mondjon ezzel kapcsolatban bármit is Duray és Csáky”.
A jelek szerint Koszovó ugyanakkor rálép a „felügyelt függetlenség” útjára. Moszkvának nincs még végleges hivatalos álláspontja Koszovóról, vélekedik Gernot Erler, a német diplomácia vezetőjének helyettese, aki szerint az EU-nak mind a 27 tagja úgy véli, hogy Martti Ahtisaari ENSZ-főmegbízott rendezési tervének nincs alternatívája, és semmi értelme folytatni a megbeszéléseket, amikor az elmúlt 14 hónapban nem sikerült egy jottányit sem közelebb hozni Belgrád és Pristina álláspontját. Maga Ahtisaari szerint Oroszországnak nem lenne könnyű szembehelyezkednie tervével. Nehéz elképzelni, hogy Oroszország ellenkezésével olyan üzenetet küldene a világnak, hogy bármelyik diktátor – mint Milosevics is – azt tehet polgáraival, amit akar a szuverenitás elve mögé bújva.
Pristina érzi az erőteljes nyugati támogatást. Fatmir Sejdiu koszovói elnök a minap kijelentette, hogy Koszovó független lesz, ha egyetért ezzel Moszkva, ha nem. Kai Eide norvég diplomata – akit Belgrád Ahtisaari helyén szeretne látni – veszélyesnek nevezte Koszovó egyoldalú elismerését BT-határozat nélkül.

Kiderült, kik a felelősek a csányi mászókabalesetben elhunyt kislány haláláért