Szabadulnak az E.ON-tól

Nemrégiben több település döntött úgy, hogy felbontja a szerződését jelenlegi áramszolgáltatójával, és másik céget választ a közvilágítási feladatok ellátására. Legutóbb Siófok jelentette be: az önkormányzat maga oldja meg ezeket a feladatokat, amivel jelentősen olcsóbbá kívánják tenni a városi közvilágítást. Ezen- kívül több helyen tervezik azt is, hogy a közeljövőben kilépnek a szabad villamosenergia-piacra, hogy új szolgáltatóval szerződjenek az energia vételezésére.

Dékány Lóránt
2007. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Siófokon – csakúgy mint a többi településen – egy korábbi rendelkezés értelmében át kellett adni a nagyrészt önkormányzati forrásból megvalósított közvilágítást az E.ON-nak (illetve jogelődjének), vagyis az országos hazai, ám német tulajdonban lévő áramszolgáltatónak. Ezért ráadásul a városok akkor nem kaptak egy forintot sem a vállalattól. Most ennek visszavételét kívánják megvalósítani a Balaton-parti városban, amihez öt új szerződés megkötése, valamint egy új, önkormányzati tulajdonú világító cég létrehozása szükséges.
Fekete Tamás, a siófoki polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályának vezetője a jelenlegi költségek körülbelül 20 százalékának megtakarítása mellett jobb minőségű szolgáltatást is vár az intézkedéstől. Tájékoztatása szerint városukban nehézkes volt a közvilágítási hibák javítása. – Hibabejelentés esetén az önkormányzat semmiféle visszajelzést nem kapott arról, hogy mikor kezelik a problémát, vagy hogy hány bejelentés érkezett – fejtette ki Fekete. Hozzátette, ilyen visszajelzésnek havonta kellett volna történnie, az önkormányzat viszont jóval ritkábban és késve kapott értesítést. Mint mondta, bár eddig is sok probléma volt a szolgáltatóval, „most érett meg a helyzet arra, hogy váltsunk”. Arról is beszámolt, hogy sok egyéb település keresi fel őket a példa okán, többek között Sátoraljaújhely is ezt tette.
A zempléni városban egyelőre még keresik azt az áramszolgáltatási modellt, amelyet érdemes adoptálniuk. Szamosvölgyi Péter polgármester elmondta, az előttük álló példáknál jobb megtakarítási lehetőséget keresnek. Megoldásként szóba jöhet a közvilágítás korszerűsítésére kiírandó pályázat, amelyen a minőség megőrzése mellett nyilvánvalóan a legolcsóbb szolgáltatót tudják kiválasztani. A városvezető azt a lehetőséget sem zárta ki, hogy ők is önkormányzati céget hozzanak létre a közvilágítási feladatok ellátására, amennyiben ezzel kimutatható megtakarítás érhető el. Sátoraljaújhelyen az esetleges áramszolgáltató-váltás még csak előkészületi stádiumban van, Szamosvölgyi Péter ez év augusztus–szeptemberére valószínűsíti ennek megvalósulását.
Kaposvár már közel egy éve szerződést bontott az E.ON–Dédásszal, s pályázatot írt ki a közvilágítás és az önkormányzati intézmények áramellátására. Bajzik Imre, az önkormányzat műszaki igazgatóságának vezetője elmondta, hogy az elmúlt esztendőben mintegy 50 millió forinttal csökkentették a költségeket. Hozzátette, a pályázatot akkor úgy írták ki, hogy külön árajánlatot kértek a közvilágításra, mivel a legnagyobb megtakarítás ebben az ágazatban érhető el. Kifejtette, a világítást jelenleg az E.ON Energiakereskedő Kft. végzi, amely bár az E.ON-csoport tagja, jóval kedvezőbb feltételekkel látja el a feladatokat, mint a német áramszolgáltató dél-magyarországi társulása, vagyis a Dédász – viszont utóbbi tulajdonát képezi maga a villamosenergia-hálózat, így a fenntartás költségeit a város továbbra is neki fizeti.
Siófok esetében szóba került, hogy a közvilágításon kívül az áramvételezésben is szolgáltatót váltsanak. 2004. július 1-jétől kezdve ugyanis a nem lakossági fogyasztóknak lehetőségük van arra, hogy ne csak az E.ON-tól vehessenek áramot, hanem bármelyik másik szolgáltatótól. Siófokon is élnek a jogszabály adta lehetőséggel, felbontják az eddigi szerződést, és közbeszerzési eljárást írnak ki az új cég kiválasztására.
Sopronban ezt már tavaly megtették. Ott a városvezetés még a múlt év elején írta ki a pályázatot, amelyen végül egy zalaegerszegi áramszolgáltatót választottak ki, hogy ellássa a várost villamos energiával. Fodor Tamás polgármester arról tájékoztatott: Sopron az új céggel a korábbi költségek mintegy 25 százalékát takarítja meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.