Szerb radikális siker

Tizenöt órás, a legdurvább személyeskedésektől sem mentes vita után a szerb parlament tegnap a hajnali órákban házelnökké választotta Tomiszlav Nikolicsot, a Szerb Radikális Párt (SRS) vezetőjét, formálisan alelnökét, Vojiszlav Seselj helyettesét.

Sebestyén Imre
2007. 05. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Újvidék)
Politikai szenzációnak számít, hogy a Vojiszlav Kostunica kormányfő vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) segítette a radikális vezetőt e tisztségbe. Szavazataik nélkül ugyanis a radikális és szocialista honatyáknak nem volt meg ehhez a többségük. Kostunicáék átpártolásával új parlamenti többség született, ami egyben a demokratikus tömb végét is jelentheti. A parlamentben elhangzott igen súlyos szavak és az átszavazás után nehéz elképzelni, hogy létrejön a demokratikus kormánytöbbség, és az utolsó pillanatban megállapodás születik a kormányról. Dusan Petrovics, a Demokrata Párt (DS) frakcióvezetője szerint erre már csak elméleti lehetőség van. Ám elméleti lehetősége van egy másik kormánytöbbség létrejöttének is. Igaz, Tomiszlav Nikolics a parlamentben több ízben is kijelentette, hogy pártja nem lép koalícióra a DSS-szel. A félelmeket azonban nem oszlatta el. A Mladjan Dinkics vezette G17 Plusz korábban bejelentette, hogy ha a DSS a radikálisokkal és a szocialistákkal együtt szavaz, nem folytatja a kormányalakítási tárgyalásokat.
Az intézményes válság tehát mélyül, s Szerbia tovább sodródik az újabb választás felé, amely nem biztos, hogy megoldást is hozhat. Ha a parlament hétfőig nem szavazza meg a kormányt – bármilyet –, ki kell írni a választásokat. Kostunicáék és Tadicsék egymást vádolják a kormányalakítási kudarcért. Független elemzők egyértelműen a jelenlegi kormányfőt teszik felelőssé, aki ragaszkodik mind a kormányfői poszthoz, mind a fontosabb minisztériumokhoz, de legfőképpen a titkosszolgálatok ellenőrzéséhez, pedig választási szereplése e nagy étvágyát nem indokolja.
A Szerbiát bénító válság mellett az országnak és a nemzetközi közösségnek még ennél is veszélyesebb problémával kell szembenéznie: a kilencvenes évek ultranacionalizmusának, a háború és elszigeteltség erőinek a visszatérésével, mi több, ezeknek az Európa-ellenes erőknek a nyomulásával a hatalom megszerzéséért. Indokolt az aggodalom, hogy Szerbiát letérítik az EU felé vezető útról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.