Tokaj nem értesült a privatizációról

A kormány új vagyontörvény-tervezete alapján számos állami tulajdonú cég magánkézbe kerülhetne, így a zempléni Tokaj Kereskedőház Zrt. is. A javaslat meglepő, hiszen korábban – Fidesz–MSZP-összefogással – az előző ciklusban parlamenti döntés született a sátoraljaújhelyi székhelyű társaság tartós állami tulajdonban tartásáról. Ugyanakkor már eladták a bodrogolaszi lepárlót, miközben számos nagy értékű berendezéstől, muzeális borkészlettől is megszabadult a társaság.

Tolcsvai L. László
2007. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Serfőző Szabolcs tállyai bortermelő döbbenten hallgatta a hírt, ami szerint a kormány újabb cégeket és intézményeket emelt ki a tartós állami tulajdonból, és jelölt ki privatizációra a minap. E sorba tartozik a Tokaj Kereskedőház Zrt. is. A bortermelő szerint az ismét napirendre került magánosítással megpecsételnék a tokaj-hegyaljai régió sorsát, a cég ugyanis csaknem háromezer kistermelővel áll szerződéses kapcsolatban, ami biztonságot jelent a gazdák számára. Ez azért is fontos, mert – mint azt Serfőző Szabolcs hangoztatta – 10-15 éve kezdődött el a térségben az a folyamat, melynek következtében tucatnyi felvásárlócég jelent meg a borvidéken, ám senki sem tudja, hogy a muskotályost, a furmintot, illetve a kis mennyiségű aszúszőlőt hová vitték az ismeretlen vevők.
A szakemberek arra emlékeztetnek, hogy a Fidesz-kormány idején körülbelül négymilliárd forintra emelkedett a kereskedőház értéke, így a privatizációs kísérletek sorra kudarcba fulladtak a Medgyessy– Gyurcsány kormány idején. Sokan arra a következtetésre jutottak, hogy szándékosan akarják tönkretenni Tokaj-Hegyalját, ráadásul a világörökség részét képező borvidék a megtisztelő címet is elveszíthetné, amennyiben nem tenne eleget ebből fakadó kötelezettségeinek. A térségben leginkább a borászatból élnek, s a kereskedőház partnereiként többségük aránylag jó áron el tudta adni a szőlőt. A nyereség persze hagy némi kívánnivalót maga után, viszont eddig meg lehetett élni, habár a május elejei fagykár jelentősen rontott a borászok idei esélyein.
Kiss László, a Tokaj Kereskedőház Zrt. vezérigazgatója állítja: eddig nem kapott tájékoztatást az esetleges privatizációról. Kijelentette: a társaság elmúlt három éve rendkívül sikeres és nyereséges volt, ráadásul hatalmas fejlesztésen ment keresztül a cég. A bevétel jelentősen nőtt, s húszezer hektoliternyi nedűvel többet dolgoztak fel a korábbi évekhez képest. Ez idő alatt az exportot is megháromszorozták. A vezérigazgató hangsúlyozta: egymilliárd forint ráfordítással akkora fejlesztést hajtottak végre a közelmúltban Tolcsván, ami egy visszafordíthatatlan fejlődési folyamatot indított el. A cég éves árbevétele tavaly elérte a 3,5 milliárd forintot, miközben 150–200 millió forint volt a nyereség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.