Bayrou az új párt alapítását arra a 6,8 millió szavazóra építi, akik az első elnökválasztási fordulóban rá adták a voksukat. A középutas jelölt új pártját „azok a szabad férfiak és nők alkotják, akik ellenőrizni akarják, hogy mi fog történni ebben az országban az előttünk álló öt évben”. Harcos beszédében a pártelnök közölte, a Nicolas Sarkozy megválasztott államfő által elindított mozgalomnak „nincs legitimitása”. Tegnapi közvélemény-kutatási adatok szerint a Demokratikus Mozgalom (MD) 8-13 képviselőt küldhetne a nemzetgyűlésbe, ha most vasárnap lennének a választások, ez pedig frakció alakításához sem elegendő.
Visszaérkezett Párizsba családjával szerda este Nicolas Sarkozy megválasztott francia elnök, akinek máltai luxusnyaralását szerdán élesen bírálták ellenzéki politikusok és a francia sajtó. Újságíróknak a politikus azt mondta, útja „egyetlen centime-jába sem került Franciaországnak”, s nem kíván magyarázkodni vagy bocsánatot kérni. Sarkozy tegnap reggel fél kilencre a Nemzetgyűlés épületébe hívta a kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) képviselőit, majd elődjével, Jacques Chirac leköszönő államfővel együtt részt vett a rabszolgaság eltörlését ünneplő megemlékezésen. Az is bizonyos, hogy amint Chirac átadja neki a hatalmat május 16-án, azonnal Berlinbe utazik Angela Merkel német kancellárral tárgyalni.
Nicolas Sarkozy államfővé választásával a külföldi várakozások – az orosz aggodalom, a kínai tanácstalanság, az arab félelmek, a török beletörődés, valamint az amerikai és brit elégedettség – ellenére nem várható jelentős irányváltás a francia diplomáciában – vélték csütörtökön a Le Figaro című párizsi napilapban francia külpolitikai elemzők. Úgy vélik, ahogy a belpolitikában, úgy a külpolitikában az „értékek” szerinti irányváltást meghirdető új államfő kénytelen lesz a nemzetközi erőviszonyokhoz és Franciaország gazdasági érdekeihez alkalmazkodni.
Szerda este ismét összetűzések voltak a rendőrség és a Sarkozy megválasztása ellen tüntetők között, Francois Baroin belügyminiszter a szélsőbaloldalt vádolta az erőszak szításával. Francois Goullard felsőoktatási miniszter kijelentette, „teljességgel elfogadhatatlan, hogy egy szélsőséges kisebbség fittyet hányva a demokráciának próbálja megakadályozni a köztársasági elnök programjának érvénybe lépését”. A tárcavezető arra reagált, hogy több száz egyetemista kezdett sztrájkba Sarkozy felsőoktatási reformtervei ellen tiltakozva, és blokád alá vették a Sorbonne egyetem egyik melléképületét.

Itt vannak Orbán Viktor legerősebb mondatai Ukrajna uniós csatlakozásáról – videók