Utolérte magát a hazai vegyipar

Megtorpant a vegyipar fejlődése, ám az ágazat súlya még mindig jelentős. A jövő legnagyobb kérdése az lesz, hogyan birkózik meg az ágazat az egyre növekvő energiaárak hatásával, és sikerül-e a hazai termelés profilját átalakítani.

Erdősi Csaba
2007. 05. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly lelassult a vegyipar növekedése – derült ki a Magyar Vegyipari Szövetség (Mavesz) tegnapi közgyűlésén ismertetett adatokból. Az ágazat termelése a 2005-ös 7,6 százalékos növekedéssel szemben – összehasonlító áron – 3,3 százalékkal emelkedett, s jelentősen elmaradt az egész ipar 10 százalékos átlagos növekedési ütemétől. A lassulás ellenére a vegyipar gazdasági súlya továbbra is jelentős maradt, hiszen tavaly ez a szektor adta a teljes ipari termelés 16,6 százalékát, s a folyó áron mért termelési érték meghaladta a 12 milliárd eurót. – Ezzel a vegyipar gyakorlatilag ismét viszszatornázta magát arra a szintre, ahol a rendszerváltozás előtt volt – kommentálta a számokat Olvasó Árpád, a Mavesz elnöke.
Az ágazat a lassulás ellenére bizakodó, bár szereplői érzik, hogy a folyamat megfordítása érdekében gyökeres változásokra van szükség. Nem túl kedvező például, hogy a vegyipar húzóerejét az alapanyagok gyártása adja, hiszen pontosan „ebben utazik” az olcsó keleti konkurencia is. A közgyűlésen hozzászóló tagok szerint az ágazat szereplőinek komoly hátrányt okoz, hogy nem érzik maguk mögött a gazdasági tárca segítségét, s így ki vannak szolgáltatva a zöldtárca és a Pénzügyminisztérium gyorsan változó előírásainak – amelyek olykor az uniós előírásoknál is szigorúbbak. Ugyancsak versenyhátrányt jelentenek a magas energiaadók és az európai átlagnál drágább rendszerhasználati díjak. Mindezt tetézi, hogy a vegyiparnak mindmáig rendkívül rossz a lakossági megítélése – ez alól olykor a döntéshozók sem tudják kivonni magukat –, így megfelelő kommunikációval ezen a téren is fordulatot kellene elérni a sikeresebb jövőhöz. Erre nem pusztán az ágazat szűken vett érdekében lenne szükség, de – mint ahogy az egyik hozzászóló fogalmazott – azért is, mert a vegyipar gyakorlatilag az egyetlen olyan iparág maradt, amelyben ma is meghatározó szerepe van a magyar innovációnak.
A Mavesz közgyűlése egy évre ismét Olvasó Árpádot, a TVK Nyrt. vezérigazgatóját választotta elnökévé. Az elnökségből távozó három tag helyére Blazsek Istvánt, a Nitrogénművek Zrt. vezérigazgatóját, Bakos Györgyöt, a Zoltek Zrt. cégvezetőjét és Giovanni Cassutit, a Dunastyr ügyvezető igazgatóját választották meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.