Vizsgálják az RMDSZ oligarcháját

Traian Basescu román államfő tegnap kijelentette: a kormány lemondását és előre hozott választások megrendezését tartaná az egyetlen becsületes megoldásnak. Közben vizsgálat indul Verestóy Attila, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora ellen.

Pataky István
2007. 05. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Verestóy Attila a román korrupcióellenes hivatal látókörébe került, ezért vizsgálatot indítanak ellene. Az ügyben a vesztegetések felderítésével foglalkozó szerv bekérte a bukaresti szenátus állandó bizottságának jegyzőkönyvét, amelyből kiderülhet, hogyan szavazott a magyar politikus arról a törvénytervezetről, amely növelte a befektetési társaságoknál az egy személy által birtokolható részvények számát. Verestóy állítása szerint nem vett részt a szavazáson, azt azonban elismerte, hogy elkérte a bizottsági ülés jegyzőkönyvét. Mint arról a kolozsvári Krónika című napilap beszámolt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség szenátora rendelkezik részvényekkel befektetési társaságoknál.
Traian Basescu román államfő a felfüggesztéséről szóló népszavazási kampányban több alkalommal is oligarchaként emlegette Verestóyt, aki törvénytelen erdőkitermelésből, -feldolgozásból gazdagodott meg.
*
A köztársasági elnök egyebek mellett azt állította, hogy az RMDSZ-szenátor tulajdonában lévő Hungastro cég korábban versenytárgyalás nélkül, politikai egyezkedés révén jutott az ebédjegyek forgalmazási jogához. Verestóy a vádakra kijelentette: Hungastro-részvényeit rég eladta, a többi üzlete törvényes és tisztességes. A Capital című román magazin által öszszeállított, a háromszáz leggazdagabb romániait rangsoroló tavalyi listán az előkelő 68. helyen található az RMDSZ székelyudvarhelyi szenátora. A Gandul napilap szerint az elmúlt tizenkét hónapban részvények eladásából és osztalékokból közel 45 millió lejjel (13 millió euróval) gyarapította vagyonát. Sajtóbeszámolók szerint Verestóy komoly részvénypakettel rendelkezik a bukaresti tőzsdén is, 32 cég értékpapírjaiból tudhat a magáénak. Az üzletember az osztalékokból 13,5 millió lejt (négymillió eurót) bevételezett tavaly, miközben portfóliójának értéke elérte a 61 millió lejt (18 millió eurót). Az MSZP-vel közismerten jó kapcsolatokat ápoló szenátor egyebek mellett öt földterülettel is rendelkezik (egy mezőgazdasági és négy erdő).
Verestóyt egyébként tavaly tavasszal tanúként hallgatták ki a román főügyészségen a Rompetrol olajcég ügyében. A korrupt körülmények között történt privatizáció főszereplője a Calin Popescu-Tariceanu liberális miniszterelnök lelki jó barátjaként ismert Dinu Patriciu, Románia második legnagyobb olajipari vállalatának vezetője és főrészvényese, aki ellen adócsalás és pénzmosás gyanúja miatt folyik eljárás. A bukaresti Terrorizmus Elleni Igazgatóság 2006 októberében elrendelte több mint ötven személy bankszámlájának ellenőrzését, közöttük Verestóyét is.
Az RMDSZ-szenátor a Magyarországról érkező támogatásokból is hasznot húz. Az anyaországi juttatásokat kezelő erdélyi Communitas Alapítvány – amelynek egyik kurátora maga a székelyudvarhelyi politikus – 3,3 millió forintnyi lejt adott a Scripta Kiadó által megjelentetett Új Magyar Szó napilapnak és Erdélyi Riport hetilapnak. Az említett kiadó tulajdonosa nem más, mint Verestóy. Ezzel szemben az RMDSZ politikáját bíráló lapok alig kaptak a támogatásból, a kolozsvári Krónikának például forráshiányra hivatkozva egyetlen lejt sem ítélt meg az alapítvány. De így járt a megszűnés határára sodródott Erdélyi Napló hetilap is.
A szenátort egy évvel ezelőtt a román média Securitate-kapcsolatokkal hozta gyanúba. A Securitate Irattárát Tanulmányozó Tanács azonban úgy döntött, hogy a politikusról előkerült iratok nem jelentenek bizonyítékot arra, hogy együttműködött volna a kommunista hírszerzéssel. Verestóy egyébként 1978-ban Bukarestben szerzett diplomát a műszaki egyetem vegyészmérnöki karán, 1983-tól a romániai forradalomig tudományos kutató az Elena Ceausescu által irányított Szervetlen Vegyipari Kutatóintézetben. A diktátor felesége a jelenlegi szenátor több munkáját a saját neve alatt jelentette meg, egyszer-kétszer társszerzőnek vagy konzultánsnak feltüntette Verestóy nevét. A politikus 1996 óta a Román Hírszerző Szolgálatot figyelő képviselőházi és szenátusi közös bizottságban tevékenykedik.
Traian Basescu román államfő tegnap a parlamentben tartott beszédében kijelentette, hogy a kormány lemondását és az előre hozott választások megrendezését tartaná az egyetlen becsületes megoldásnak. A május 19-i népszavazás révén tisztségébe visszatért elnök ismételten azzal vádolta a felfüggesztését megszavazó politikai erőket, hogy választóik felhatalmazása nélkül, alkotmányellenesen cselekedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.