Hiába reagáltak a magántársaságok jelentős béremeléssel a kormányzati intézkedések következtében meglóduló inflációra és adóemelésekre, a dolgozók bérének reálértéke éves összehasonlításban így is hét százalékkal csökkent az első negyedévben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2007. január–márciusban a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók számára a bruttó átlagkeresetek összességében 7,1, a nettó átlagkeresetek 0,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A nettó keresetek lassú növekedési ütemében meghatározó szerepet játszott az alkalmazottakat terhelő egészségbiztosítási és munkavállalói járulék múlt év szeptemberi, illetve az egészségbiztosítási járulék idén januárban történt további emelése – jegyzi meg a KSH. Emellett a bérek vásárlóerejéből mintegy hét százalékot vett el a meglóduló infláció, így a keresetek reálértéke a jelzett időszakban összességében hét százalékkal csökkent. Az év első három hónapjában a költségvetési szférában 44 ezerrel kevesebben, 755 ezren, a versenyszférában pedig mintegy 1,944 millióan dolgoztak. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagosan bruttó
184 ezer forintot, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozók 167 200 forintot kerestek. A költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 228 200 forint volt, ez az összeg az évente esedékes, egységesen januárban fizetendő egyhavi külön juttatást is tartalmazza. A nemzetgazdasági havi nettó átlagkereset 113 600 forintot tett ki, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 83 100 forintot, a szellemi foglalkozásúaké pedig 147 800 forintot.
– Az adatok a kormány teljes alkalmatlanságának, több évig tartó felelőtlen gazdálkodásának eredményét tükrözik – reagált a KSH gyorsjelentésére Tállai András, a Fidesz országgyűlési képviselője. Hozzátette: ez azt jelenti, hogy minden magyar állampolgár közel egyhavi fizetését veszíti el a Gyurcsány-kormány alkalmatlan gazdaságpolitikája miatt. Mint közleményében írja, a kabinet az emberekkel fizetteti meg hazug politikájának árát, ami további megélhetési problémákat gerjeszt. Véleménye szerint az élelmiszerárak, a gáz- és egyéb rezsiköltségek növekedése már amúgy is majdnem megoldhatatlan feladatok elé állítja a családokat, mely gondokat tovább tetézi bérük reálértékének csökkenése.

Kegyetlen gyilkosságot tervelt ki két rab a szegedi börtönben