A kormány emelné a nyugdíjkorhatárt

A Világbank szerint a nyugdíjkorhatár emelése vagy a nyugdíjszámítás módszerének megváltoztatása jelenthet megoldást a társadalom elöregedése okozta pénzügyi gondokra. A napokban megállapodás született a koalíciós pártok között a nyugdíjkorhatár emeléséről.

Bákonyi Ádám
2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet-Európában, így Magyarországon is csak az azonnali reformok mérsékelhetik azokat a hosszú távú pénzügyi gondokat, amelyeket a társadalom elöregedése okoz – áll a Világbank Vörösből szürkébe: a harmadik rendszerváltás című, tegnap bemutatott tanulmányában. Ebben a kutatók rámutatnak: 2025-re a térség sok országában a világ egyik legidősebb népessége fog élni, ami ezen országok felzárkózását is veszélybe sodorja akkor, ha nem történik meg a nyugdíj- és az egészségügyi rendszerek gyökeres átalakítása, és a kormányok nem segítik elő a termelékenység javítását. Elismerik: nehéz feladat egyidejűleg gyorsítani a gazdaság átalakulását és hosszú távú reformokat bevezetni, azonban jelenleg erre van szükség. Magyarországon ugyanis 25 év alatt 8 százalékkal csökken a népességszám, minden ötödik ember 65 évesnél idősebb lesz, és hasonló folyamatok várhatók az egész régióban. Ez a jelenlegi működés mellett összeroppantaná a közkiadások rendszerét, hiszen jelentősen növelné a nyugdíj- és az idősek gondozásával járó kiadásokat. További aggály, hogy több „exvörös” országban ezeknek a rendszereknek a finanszírozása már most is nehézségekbe ütközik. – Olyan döntéseket kell tehát hozni, amelyek révén a nyugdíjszisztéma akkor sem omlik össze, ha tovább nő a nyugdíjasok száma. Szóba jöhet a nyugdíjkorhatár emelése vagy a nyugdíjszámítás módszerének megváltoztatása – javasolják a szerzők.
A tanulmány szerint szükség van egy rugalmasabb és költséghatékonyabb idősgondozási hálózat megteremtésére, a termelékenység fokozására, a pénzügyi piacok elmélyítésére, a megtakarítások és a befektetések növelésére, valamint arra, hogy emelkedjen az oktatás minősége, és természetessé váljon az élethosszig tartó tanulás gyakorlata. Az elemzésből az is kiderül, hogy a térségben Magyarországon nőnek a leggyorsabban a nyugdíjkiadások, és húsz éven belül elérik a hazai össztermék 15 százalékát.
A nyugdíjkorhatár emeléséről a napokban született, a koalíciós felek közötti megállapodást megdöbbenve fogadta Borsik János, az Autonóm szakszervezetek elnöke. A megegyezés értelmében „óvatosan”, 2010-től évente egy hónapot emelnének a jelenlegi mértéken. A felek szándéka, hogy csökkentsék a korkedvezményes nyugdíjazás lehetőségeit. Vita van ugyanakkor a tizenharmadik havi nyugdíj kérdését illetően: míg az SZDSZ a pluszhónapot integrálná, és a rászorultság elvét jobban figyelembe véve osztaná el a pénzt, addig a szocialisták ellenzik a tizenharmadik havi nyugdíj beolvasztását.
Borsik János szerint a nyugdíjkorhatár kérdése a koalíciós pártok vitájának áldozatává vált, a konfliktusban az MSZP a társadalom rovására hátrált meg. – Az ügyben megkerülhetetlen az Országos Érdekegyeztető Tanács állásfoglalása – szögezte le Borsik, hozzátéve, hogy modern demokráciában egyre nagyobb hangsúlyt kap a társadalmi párbeszéd, Magyarországon pedig ennek az ellenkezője történik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.