A vizit díja

Balázs Géza
2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs, aki ne ismerné ezt az új összetett szót: vizitdíj. Olyan gyorsan jött, hogy szótárba venni is elfelejtettük. Az Édes Anyanyelvünk című lapban hónapról hónapra követik, szemlézik az új szavakat, ám ez valahogy kimaradt. De nincs benne a most megjelent Új szavak című kisszótárban sem.
Akkor próbálkozzunk meg az első szótári meghatározással: a vizitdíj az a meghatározott összeg (300, 600, 1000 forint), amelyet az annak a fizetésére kötelezett állampolgár az orvos (szakrendelő) fölkeresésekor fizet.
Persze nyelvi szempontból furcsa ez a vizitdíj. A vizit francia eredetű idegen szó a magyar nyelvben. Az Idegen szavak és kifejezések kéziszótára szerint: „1. látogatás 2. orvosi szemle; (kórházban) vizsgálat, kezelés, ellenőrzés végett a betegek sorra járása”. E szótár szerint a vizitet az orvos végzi, s valóban, aki volt már kórházban, tudja, hogy minden reggel van az orvosi vizit, amelynek során döntenek a beteg sorsa fölött. A Magyar értelmező kéziszótár régi és új kiadása már egy újabb jelentést ad hozzá az eddigiekhez: „Orvosnak a betegnél, ill. a betegnek orvosnál való látogatása vizsgálat, kezelés végett.” Bevallom, ezt a fordított vizitet én még soha nem használtam, nem is hallottam. Vajon életszerű mondat a következő Mária néni szájából: „Megyek az orvoshoz vizitre!”, „Vizitálok az orvosnál”, „Négykor az orvosnál vagyok vizitáció végett”. Értjük, de nagyon furcsa. Inkább azt mondjuk: „Fölkeresem az orvost”, „Megyek a rendelőbe”. A vizit továbbra is inkább az orvos látogatása a betegnél.
A vizitdíj szóösszetétel nyelvtani jellegéből sok minden nem derül ki. Ezért lehetett rögtön viccet is fabrikálni („fábrikálni”) a vizitdíjból: vagyis a vizitdíj az az összeg, amelyet az orvos fizet nekünk, betegeknek, amikor meglátogat bennünket. Miért is ne? Betegségmegelőzés céljából tulajdonképpen kaphatnánk mi is valami jutalmat!
Persze nem erről van szó. A vizitdíjat az állampolgár fizeti akkor, amikor „meglátogatja” (vagy inkább fölkeresi) az orvost.
A -díj utótagú összetételek rendszerint bonyolultabb jelentésviszonyt tükröznek. A vízdíj még csak magyarázható úgy, hogy „a víznek a díja”, a viteldíj, a pótdíj, a vérdíj azonban aligha („a vitelnek a díja”, „a pótnak a díja”, „a vérnek a díja”?). Ugyanilyen a vizitdíj is. Az ilyesfajta összetételekre utalva a legújabb magyar nyelvtani összefoglaló (Magyar nyelv. Főszerk.: Kiefer Ferenc) azt írja: „Ezeknek az összetett szavaknak a jelentése általában nem jelezhető előre, annyit tudhatunk csak róluk, hogy az utótag által jelölt dolognak valami köze van az előtaggal jelölt dologhoz.” A Magyar grammatika című tankönyv (szerk.: Keszler Borbála) továbbmegy az úgynevezett jelentéssűrítő (több jelentésmozzanatot tartalmazó) összetételek tárgyalásában. Egyszeres és „sűrűbb” (többszörös) elliptikus (hiányt tartalmazó) összetételekről beszél. Egyszeres például a szélmalom. Világos, hogy nem „a szélnek a malma”, hanem „széllel (szélenergiával) működő malom”. A többszörös elliptikus mozzanatot tartalmazó szóösszetétel csak több szó, illetve szerkezet hozzáadásával magyarázható. Például lépcsőház: világos, hogy nem „a lépcsőnek a háza”, nem „lépcsőt tartalmazó ház”, hanem: „a háznak az a része, ahol a lépcső található”. Ide kell sorolni a vizitdíj új összetételt is.
Mondhatnánk-e másképp? Természetesen igen. Lehetne kezelési költség (vagy költség-hozzájárulás), egészségügyi díj, orvosi/kórházi díj. Ezek mind egyértelműbb, igaz, hosszabb szerkezetek. S az is nyilvánvaló, hogy egy-egy új szó megalkotásakor nyelvi manipuláció (pl. enyhítés, ködösítés) is zajlik. Így született meg a felsőoktatási tandíj helyett a fer, azaz a fejlesztési részhozzájárulás.
A vizitdíj szóösszetételt – nyelvtani szempontból – nem hibáztathatjuk. Az ilyen jelentéssűrítő szóösszetételek száma egyre nagyobb, ma már ez az egyik leggyakoribb és legtermékenyebb szóalkotásmód. Ne feledjük, ilyenek a következők is (hogy csak nagyon pozitív jelentésű szavakat említsünk): búcsúcsók, hullámlovas, mesedélután, nászút, pohárköszöntő…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.