Állami támogatást kap a napelemgyár

Bodacz Péter
2007. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerikai tulajdonú napelemgyártó üzem épül 26 milliárd forintos beruházással a tatabányai ipari parkban – jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter tengerentúli látogatásán. A mintegy kétszáz, túlnyomórészt magasan képzett munkavállalót foglalkoztató gyárat az amerikai tulajdonú Genesis Energy Nyrt. építi meg. Az amerikai cég egyedi kormánydöntés alapján a beruházás összértékének 37,5 százalékát – kétmilliárd forintot – adókedvezményként érvényesíthet. Mint azt Kóka János gazdasági miniszter a távirati irodával közölte, az iparág „első fecskéinek” támogatása jelzésértékű, a beruházás nyomán keletkező költségvetési bevételek többszörösen meghaladják majd a támogatás mértékét.
A cég éves szinten 80 megawatt összteljesítményű napelemek gyártását tervezi az európai piacra. A beruházás az év második felében kezdődik és 2009 végére fejeződik be, a magyarországi beruházással egy időben a befektető Spanyolországban is létrehoz egy hasonló üzemet.
Másfél éve folynak az előkészületek, végül az infrastruktúra fejlettsége és a főváros közelsége miatt mi nyertük meg a versenyt – nyilatkozott lapunknak Tatabánya polgármestere. Bencsik János szerint a beruházás nagy lehetőséget jelent a városnak, mivel olyan beruházás létesül, amely érdekelt a kutatás-fejlesztésben, ezzel tovább erősítve az egyetemekkel való kapcsolatot.
Kóka Jánosnak nincs abban igaza, hogy a Genesis lenne az iparág „első fecskéje” Magyarországon, hiszen 1997-ben kezdte meg működését egy magyar tulajdonú társaság, a Dunasolar. Igaz, az tönkre is ment, máig tisztázatlan körülmények között. A 2003-as csőd előtt a társaság mára a miniszteri bársonyszék várományosa, Bajnai Gordon volt cége, a Wallis Rt. közvetett többségi tulajdonában volt. A fideszes Cser-Palkovics András egy évvel lapunkban is ismertetett értesülései szerint a vállalat hitelezői nem jutottak pénzükhöz. A cég eszközeit egy thaiföldi befektetőnek adták el, majd pár nappal ezután egy Vitonas nevű ciprusi cég vette meg a részvények 83 százalékát, amelynek kézbesítési meghatalmazottja Bajnai volt. Az akkor frissen kinevezett kormánybiztos elmondása szerint a Dunasolar irányításában nem vett részt, s amíg a társaság a Wallis közvetett érdekeltségébe tartozott „nem volt elismert ki nem fizetett hitelezője vagy adóssága, rendezetlen köztartozása”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.