A Magyar Nemzet legutóbb arról számolt be, hogy Vitalij Klicsko élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, autoriter vezetési stílussal és a demokratikus intézmények leépítésével vádolva őt. Klicsko szerint az elnök a háborús helyzetet kihasználva központosítja a hatalmat és háttérbe szorítja a politikai ellenfeleket. Felrótta neki, hogy a korrupcióellenes intézményeket politikai eszközként használja. A polgármester arra is figyelmeztetett, hogy Zelenszkij alatt sérül a sajtószabadság és csorbulnak a demokratikus garanciák. Ezzel a nyilvános összecsapással a két vezető közti feszültség új szintre lépett, miközben az ország háborút vív.
Klicsko–Zelenszkij-ellentét: régóta húzódó ügy
Klicsko 2014 óta tölti be Kijev polgármesteri tisztségét. Jelentős helyi támogatottságnak köszönhetően hosszú ideig biztos pozíciót épített ki a főváros élén, és következetesen a helyi önkormányzati önállóságot, a decentralizált irányítást képviselte.
Ezzel szemben Zelenszkij 2019-ben elsöprő elnökválasztási győzelmet aratva új korszakot hirdetett Ukrajnában, amelynek egyik célja a központi államhatalom megerősítése és az oligarchikus struktúrák felszámolása volt, legalábbis a szavak szintjén.
Kettejük ellentéte korán felszínre került. A kijevi önkormányzat jelentős politikai és gazdasági autonómiával rendelkezik, a város költségvetése és fejlesztési forrásai jelentős erőforrást jelentenek. Zelenszkij elnöki hivatala többször próbált jogi és adminisztratív eszközökkel nagyobb befolyást szerezni Kijev irányításában – ezzel szemben Klicsko következetesen védte a polgármesteri hivatal önállóságát.
A konfliktus a 2022-ben kezdődött orosz–ukrán háború alatt éleződött ki igazán. A háborúval együtt járó hadiállapot és központosítási igény legitimizálta az elnöki hivatal számára a szorosabb irányítást. Zelenszkij adminisztrációja ugyanakkor belpolitikai riválisai rovására is kihasználta ezt a helyzetet.
Az ukrán állam korrupcióellenes intézményei – például a NABU (Nemzeti Korrupcióellenes Iroda) – több alkalommal indítottak eljárásokat regionális vezetők és kormányzati szereplők ellen, amit sokan a politikai verseny eszközeként értelmeztek.
Kijev polgármesterét sem kerülték el ezek a vádak.
Az elmúlt hónapokban a NABU korrupciós nyomozást indított a kijevi városháza tisztviselői és Klicsko környezete ellen.
Bár a polgármestert egyelőre közvetlenül nem gyanúsították meg, a vizsgálat komoly politikai nyomásgyakorlási eszközként jelenik meg. Nemzetközi elemzők szerint az eljárás akár a polgármester személyes felelősségét is firtathatja, amivel az elnöki hivatal a saját embereit ültethetné a városvezetés kulcspozícióiba.