Államreform: kormányzati zsákutca

2007. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beszédes címe – Kő kövön – már előrevetítette, hogy nem az úgynevezett államreform kritikátlan dicsérete fogja uralni a Deák Ferenc Közéleti Klub múlt heti vitaestjét. A fórum vendégei Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője, Répássy Róbert, a Fidesz és Salamon László, a KDNP frakcióvezető-helyettesei voltak.
Salamon László – mindenki egyetértését kiváltva – azt ecsetelte, hogy épp a mai, Gyurcsány-féle kormányzati szándékok, a települések, közösségek ellehetetlenítése és felszámolása miatt tiltakoztak már 1988-ban is. Ez ellen emelték fel a szavukat, akik kimentek a Hősök terére demonstrálni a falurombolás ellen. Csakhogy akkor a Ceausescu-diktatúra Romániájában történt mindez a rombolás, nem pedig a rendszerváltozás után tizenhét évvel egy európai uniós demokráciában, a magyar kormány vezérletével. Van más út is – hangoztatta a kereszténydemokrata honatya, hozzátéve, a politikai elitnek éppen az a feladata, hogy felmutassa ezt az alternatívát.
Herényi Károly úgy fogalmazott: nagy butaságot mond, aki azt állítja, hogy a több-biztosítós modelltől egészségesebbek lennénk egy olyan országban, ahol hat évvel korábban halnak meg az emberek, mint az EU-átlag, s ahol sokan életük folyamán igen komoly összegeket fizettek már be az egészségbiztosításnak. A takarékosság lenne az a vezérlő elv, ami majd kirántja a kormánypártokat a csávából? Az MDF politikusa óva intett attól, hogy bárki felüljön ezeknek a faramuci hivatkozásoknak. – Soha ne higgyenek annak a politikusnak, aki a pénzhiányra panaszkodik, mert annak nemcsak pénze – de esze sincs – folytatta, nagy derültséget aratva.
– Nem szabad belemennünk a kormány zsákutcájába, mert ha „államreformról” vitázunk, elfogadjuk a koalíciós blöfföt, mintha az zajlana – szögezte le Répássy Róbert. Figyelmeztetett: egy egész havi fizetést vesznek el az emberektől takarékoskodás címén, s a közigazgatás színvonalesésének lehetünk elszenvedői. A fideszes képviselő mégis optimista volt: nem csak szólam, tényleg nem képesek úgy tönkretenni az országot, hogy ne lehetne azt a romjaiból felépíteni.
S hogy mit tenne az ellenzék a mostani kaotikus viszonyok fölszámolására? Salamon László egyetértő derültséget kiváltva úgy szólt: az első lépés az lenne, hogy azonnal leállítanák, ami ma történik. Az álbaloldali kurzus éppen ott akar gyengíteni, amiben a demokráciák erősek: ez a szolidaritás elvén alapuló egészségügy, az oktatás, a közigazgatás. S ott akar irreálisan erősnek mutatkozni, ahol a stabil demokráciák visszafogottak: az erőszakszervezetek bevetése, az adminisztratív intézkedések, a pénzbehajtás terén. Más szóval: valójában a jelenlegi koalíció akarja a Kádár-rendszer beidegződéseit föleleveníteni. Azt a korszakot melegítenék fel, amelyben reformnak, modernizációnak hívták a diktatórikus, felülről vezérelt, életidegen pusztítást. Ők tehát abban az értelemben használják a reform kifejezést, amire Salamon László is emlékeztetett.
De mindennek a gerjesztett szerencsétlenkedésnek mi lehet a vége? Répássy Róbert ironikusan azt mondta: tetszik neki, hogy elvileg három évvel a rendes választások előtt már kormányprogramot kérnek számon az ellenzéken. Nem zárta ki az előre hozott voksolást, bár megjegyezte: jelenleg ötven százaléknál kevesebbre taksálja ennek az esélyét. Az MSZP néhány képviselőjének ugyanis tevékeny részt kellene vállalnia az alkotmányos aktus kikényszerítésében. Hogy ezt a verziót egyáltalán nem szabad a lehetetlenségek tartományába utalni, arra pedig éppen a még hivatalban lévő koalíció szolgáltat minden nappal több alapot – világlott ki a vitából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.