CIA: feltárt törvénytelenségek

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) hamarosan több száz dokumentumot hoz nyilvánosságra, amelyek az ügynökség által az 1950-es, 60-as és 70-es években elkövetett legsúlyosabb törvénysértéseit részletezi. Az iratok gyilkossági kísérletekről, belső kémkedési műveletekről, lehallgatásokról és emberrablásokról számolnak be.

Hírösszefoglaló
2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Családi ékszerek névre hallgató dokumentumcsomag egy 1974-ben készített válogatás a CIA archívumában őrzött bizalmas anyagokból. Michael Hayden, a hírszerző ügynökség igazgatója szerint az esetek nagy része már ismert a sajtóból, s bár többségük nem vet jó fényt a hivatalra, „ez már része a CIA történetének”.
A New York Times szerint az iratok olyan hazai betöréseket és lehallgatásokat dokumentálnak, amelyeket a törvények megsértésével hajtottak végre. Egy felvételen három beszélgetés hallható, amelynek során Gerald Ford elnököt tanácsadói tájékoztatják a CIA illegális műveleteiről. Egy felvételen az hallható, amint Henry Kissinger külügyminiszterként győzködi 1975-ben William Colby CIA-igazgatót, hogy ne indítson vizsgálatot a múltbeli törvénytelenségek feltárására. Kissinger Ford elnök előtt szégyentelennek nevezte Colby szándékát, azzal érvelve, hogy a vizsgálat megbénítaná a CIA működését. Kissinger azt javasolta Fordnak, hogy egy idő után helyezze át más posztra Colbyt, és egy megbízhatóbb személyt nevezzen ki a hírszerző ügynökség élére.
A most nyilvánosságra kerülő 700 oldalnyi dokumentumot Colby elődje, James Schlesinger állíttatta össze, aki aggasztónak találta az ő elődje alatt működő CIA közreműködését a Watergate-botrányban. Az iratok az eddigieknél átfogóbb képet nyújtanak a CIA egykori agresszív, gyakran illegális lépéseiről, amelyek részben olyan, a vietnami háborút ellenző amerikai újságírók ellehetetlenítését célozták, akik kiszivárogtatott kormánytitkokat jelentettek meg.
Thomas Blanton, a nemzetbiztonsági levéltár igazgatója felhívta a figyelmet: annak ellenére, hogy Hayden kiemelte, a jelenlegi CIA-nak köze sincs 1975 előtti elődjéhez, „nyugtalanító hasonlóságok” fedezhetők fel a jelennel. Az engedély nélküli, törvényellenes lehallgatásokról, az emberrablási esetekről szóló okmányok akár ma is készülhettek volna – idézte a szakértőt a távirati iroda.
A dokumentumokból részletek ismerhetők meg több külföldi vezető, például Fidel Castro kubai elnök elleni tervezett merényletekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.