Csendes emlékezés

Miközben mi a trianoni diktátumra emlékezünk, Irán Khomeini ajatollahot gyászolja, Kína a Tienanmen téri tiltakozó akció vérbe fojtásáról beszélne, ha erre lehetősége lenne. A Pekingben egyszerűen csak június 4-i eseményekként ismert tragédia nem jelentett cezúrát Kínában, ám a Nyugat szemében máig szimbolikus a tankok előtt álló fiatalember.

Munkatársunktól
2007. 06. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történelem legnagyobb zuhanását jegyezték fel a sanghaji tőzsdén, Peking visszautasítja az amerikai vádakat a mérgező kínai fogkrémekkel kapcsolatban, Hongkong pedig július elsején ünnepli, hogy tíz évvel ezelőtt került vissza Nagy-Britanniától az anyaországhoz, a rendőrfőnök bízik az ünnepségek biztonságos lebonyolításában. Vezető hírek a tegnapi kínai lapokból. Egyik sajtótermék sem említi meg, hogy 18 éve verték le a kínai diákok tiltakozó akcióját a Mennyei Béke terén, a főváros központjában. Ahol 1989-ben tankok vonultak fel, ma nyüzsgő forgalom van, és turisták fényképezgetik Mao Ce-tung (Mao Zedong) óriásportréját a Tiltott Város vörös falán. A Reuters beszámolója szerint talán a megszokottnál több a rendőr, ám senki sem foglalkozik igazán az akkori eseményekkel. A legalább kétszáz ember halálát követelő tüntetéssorozat Nyugaton sem hír már. A CNN egy hírben számol be arról, hogy egy kínai emberi jogi szervezet szerint még mindig tizenhárom egykori tüntető rács mögött van a tizennyolc évvel ezelőtti tiltakozás során játszott szerepe miatt. Egyedül Hongkongban volt fáklyás felvonulás, ám a Kínához tartozó, mégis gyakorlatilag teljes függetlenséget élvező tartományban ez helyi szokás. Az említett júliusi évforduló minden bizonnyal színesebb és izgalmasabb lesz, és a nemzetközi sajtó is beszámol majd róla.
A diákok 1989-ben reformokat követeltek, gazdasági liberalizációt, amelyet nem láttak bizonyítottnak a Teng Hsziao-ping (Deng Xiaobing) által kihirdetett újítások alapján. A tiltakozó akciók egyre hevesebbek lettek, és Mihail Gorbacsov akkori szovjet pártfőtitkár látogatása miatt óriási sajtónyilvánosságot kaptak. A kormány tárgyalni nem volt hajlandó, pedig akkor már küszöbönálltak a mára beért reformok. A kommunista vezetés kizárólag az erőszakban bízott, így a hadsereggel elsöpörte a fiatalokat.
Ironikus módon Peking a követeléseket végül is teljesítette. Jelenleg kevés kínai fiatal panaszkodhatna a csekély lehetőségekre vagy a politikai elnyomásra. Néhány év múlva talán még a lapok is meg fogják írni, mi történt ezen a napon, ám kérdés, hogy bárkit is érdekelni fog-e mindez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.