Áprilisban folytatódott a tavaly szeptemberben elindult tendencia: a kiskereskedelmi forgalom az idei negyedik hónapban 500 milliárd forintot tett ki, ami éves szinten 2,5 százalékos visszaesést jelent. A Központi Statisztikai Hivatal tegnap közölt kimutatása szerint csaknem minden árucsoportban csökkentek az eladások, csupán gyógyszerre költöttünk többet az előző évhez képest. A legnagyobb visszaesést az autóeladásoknál mérte a statisztikai hivatal: a gépjárművek és az alkatrészek forgalma egy év alatt 16,6 százalékkal csökkent.
Jelentős volt az értékesítések csökkenése a könyv-, újság- és papíráruboltokban is. Az adatok azt mutatják, hogy a megszorítások áprilisban végleg átbillentették a mérleg nyelvét. Ha csak az első negyedévet tekintjük, az összforgalom ugyanannyi volt, mint tavaly, ellenben az első négy hónapban együttvéve már csökkent az eladott árumennyiség. A szigorító intézkedések ugyanakkor már tavaly is meglátszódtak az értékesítési adatokon, hiszen szeptembertől áprilisig folyamatosan csökkent az eladások üteme.
A csökkenő reálbérek következményei legkevésbé a nagy áruházláncokat érintik: a hipermarketek és szupermarketek – amelyek immár a teljes forgalom több mint 90 százalékát bonyolítják le – értékesítése egy év alatt mindössze 0,3 százalékkal mérséklődött. A kisebb élelmiszer- és italüzletek ugyanezt már nem mondhatják el magukról, hiszen majdnem hatszázalékos forgalomcsökkenést voltak kénytelenek elkönyvelni.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint a forgalom csökkenése ellenére még mindig hatalmas a rés a reálkeresetek visszaesése és az értékesítés mérséklődése között, mivel a keresetek az év első négy hónapjában 6,8 százalékot veszítettek értékükből, a kereskedelem értékesítési adataiban viszont csak majd feleekkora csökkenés tapasztalható. A szövetség úgy véli, a háztartások feltehetőleg átcsoportosították kiadásaik egy részét: ahol tehették, megtakarítottak, de vélhetőleg a korábban félretett tartalékaikat is mozgósították.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított