Lőcse a Szepesség szívében, a hajdani Felső-Magyarország és a mai Szlovákia középső részén fekvő városka, amelyet szász telepesek alapítottak. Kiemelkedő műemléke a főtéren, a reneszánsz városháza mellett található Szent Jakab-plébániatemplom. A háromhajós álbazilika csaknem ötven méter hosszú és huszonkét méter széles, a középhajó magassága tizenkilenc méter. A boltozatot tizenkét oszlop tartja az apostolok száma szerint.
A felvidéki Méry Ratio által kiadott gyönyörű album ennek a szent helynek, Európa egyik legszebb templomának különleges tárlatvezetése. Itt található a kontinens legmagasabb szárnyas oltára, és a templom nemcsak az oltárok számát, hanem szépségét tekintve is kiemelkedik a szárnyas oltárok királyságában.
Mi lett volna, ha? – kezdi az album fülszövegét a szerző, Jankovics Marcell. Ha az Oszmán Birodalom nem harapja ki a történelmi Magyarország közepét, ha nem válik évszázadokra hadszíntérré szinte az egész ország, ha nem pusztítanak vallásháborúk? A szerző kérdésfeltevése azért is különösen elgondolkodtató, mert az összes nagyszabású gótikus templombelsőnk kívül rekedt a jelenlegi államhatárokon. Kassán, Bártfán és Lőcsén több szárnyas oltár áll eredeti helyén, mint az anyaországi múzeumokban!
A lőcsei templomról eddig nem jelent meg ilyen átfogó, szép könyv – Méry Gábor fantasztikus fotóinak köszönhetően most az is részesülhet a lőcsei templom kincseiből, akinek nincs ideje, módja ellátogatni a helyszínre, ahol a látogatási időt egy órában szabták meg, és az idegenvezetők szárazon elhadart előadása sem segíti a különleges élmény létrejöttét. A képek nem csak klasszikus műtárgyfotók, a beállítások, a fények és árnyékok játéka képes újjávarázsolni azt a transzcendens élményt, amelyet az alázatos szívű látogató a helyszínen megtapasztalhat.
(Jankovics Marcell – Méry Gábor: A lőcsei Szent Jakab-templom szárnyas oltárai. Méry Ratio, Somorja, 2007. Ármegjelölés nélkül)

Deák Dániel: Magyar Péter leleplezése egy blöff