Fico diktatúrája?

Neszméri Sándor
2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abszurdnak és a demokrácia megcsúfolásának nevezte Miroslav Kusy szlovák professzor, ismert emberjogi harcos a Robert Fico miniszterelnök által vezetett Smer-Szociáldemokrácia képviselőinek azt a kezdeményezését, hogy egy ellenzéki képviselőt pénzbírsággal sújtson a törvényhozás mentelmi bizottsága. Történt ugyanis, hogy a parlament a rendőrségi törvény módosítását tárgyalta, amely szerint nemcsak a titkosszolgálatok, hanem a különböző bűnesetek kapcsán eljáró rendőri szervek is használhatnák a lehallgatás eszközét. Ehhez ráadásul nem kellene bírósági hozzájárulás, elég lenne a felettes rendőrtiszt beleegyezése. A beterjesztést az ellenzéki pártok élesen bírálták, s egyikük – Martin Pado, a Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió képviselője, volt belügyminiszter – azt találta mondani, hogy a javaslat „visszaveti az országot a kemény bolsevizmus, az erőszakos kollektivizálás és az államosítás időszakába, a rendőrséget pedig a szomorú emlékű Berija által vezetett KGB állapotába”.
A megjegyzés olyannyira nem tetszett a kormányfő egyik közeli munkatársának, a mentelmi bizottsági elnök Renáta Zmajkovicovának, hogy összehívta a bizottság tagjait, s fegyelmi eljárást javasolt Pado ellen, ötezer koronás büntetéssel. Szerinte mindenkinek joga van a szólásszabadsághoz, de ahhoz is, hogy számon kérje, ha valaki „diktátori rezsimet emleget valakivel kapcsolatban”. A parlamenti bizottságban a kormánykoalíció az ellenzék tiltakozása ellenére megszavazta, hogy lefolytassák a fegyelmi eljárást. Dzurinda szerint „szégyenletes a bizottság eljárása, amely az ellenzéki képviselők megfélemlítésére irányul”, Csáky Pál szerint pedig „megdöbbentő, hogy a koalíciós többség szavazással eldönti, ki milyen hasonlatot mondhat felszólalásában”. Arra is figyelmeztettek, az eset a képviselői immunitás megcsúfolása is. A magyar politikusok emlékeztettek arra is, hogy még olyankor sem került sor az ellenzéki képviselők megregulázására, amikor a nemzetiség elleni uszítás és a nemzetgyalázás bűntettét követték el a parlamentben. Ez akkor történt meg, amikor Bugár Béla volt a parlament alelnöke, s megvonta a szót a Vladimir Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom egyik volt képviselőjétől, Ján Cupertől, aki kikérte magának, hogy „egy k… magyar” hallgattatja el őt a szlovák parlamentben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.