Hagyományőrzés és reformok a Himalája lejtőin

A himalájai királyság, Bhután határain sem egyik, sem másik irányban nem áramlik át túl sok információ (a kábelcsatornák virágzása óta befelé valamivel több), a kiszivárgó hírek alapján a demokrácia itt felülről jövő kezdeményezés. Az uralkodó akarata folytán az ország a parlamentáris demokrácia felé halad, jövőre tartanak először általános választásokat Bhutánban, de már az idén gyakoroltatják a lakossággal, hogyan kell szavazni.

Arday Attila
2007. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két fordulón már túl vannak, az elsőn a lakosságnak csak a harminc százaléka vett részt, a második próbaválasztás napját ezért nemzetközi megfigyelők javaslatára ünnepnappá nyilvánította a király, hogy minél többen részt vehessenek rajta. Ezt a célt szolgálhatta az a rendelkezés is, hogy a választójogot sem korlátozták, legalábbis a tét nélküli gyakorláson. A terv szerint 2008-ban Bhutánban új alkotmány lép életbe, és kétpártrendszer működik majd, kétkamarás országgyűléssel.
A demokratikus átalakulás szerves része és természetes folytatása az 1907 óta hatalmon lévő Vangcsuk-dinasztia eddigi politikájának, mégis nehezen illik bele az önmagát elszigetelő, hagyományaihoz erősen kötődő és a buddhizmus mellett más vallást nemigen tűrő királyság képébe.
Az alattvalók saját hazájukat Druk Yulnak, a sárkány országának mondják, de a Bhután név egy indiai szóból ered, és annyit jelent: Tibet vége. A tibeti kultúra és vallás áthatja az országot, a Himalája északi oldaláról már a VII. században elkezdték terjeszteni e vidéken a buddhizmust, és egyes területeken ezer éve ez lett a fő irányzat. Amikor az 1980-as évek elején hindu vallású nepáli menekültek százezrével lepték el nyugatról Bhutánt, Zsigme Szingje Vangcsuk király a kulturális és vallási hagyományok megőrzése érdekében úgy döntött, csak minden tizediket fogadja be, a többiek azóta is menekülttáborokban tengődnek. A kilencvenes években a buddhista kultúra rájuk erőltetése és politikai képviseletük hiánya miatt a déli országrészben élő nepáliak lázongani kezdtek, végül ezrével menekültek vissza az anyaországukba. Az ENSZ felügyelete alatt lévő táborokba kerültek, s arra várnak, hogy a két érintett ország vezetői – ígéretükhöz híven – visszatelepítsék őket Bhutánba, még a 2008-as választások előtt.
Abba az országba, ahol kötelező a nemzeti viselet, a férfiak térdig érő „ghóban”, a nők pedig bokáig érő „kirában” járnak. A hegymászók igazi paradicsomot találnának itt, de évente mindössze hatezer látogatót fogad be Bhután – a külpolitikáját és honvédelmi ügyeit intéző, déli határait védő India felől –, a rostán átjutó turistáknak napi 200 amerikai dollárba kerül a vízum, és csak szervezett utazásokon vehetnek részt. Többek között ez is akadályozza az alpinistákat, hogy a hétezres csúcsokat meghódítsák, amelyek a bhutániak számára szentek és sérthetetlenek.
Az a kevéske híradás, ami Bhutánról a nemzetközi sajtóban időnként megjelenik, szinte soha nem felejti el megemlíteni, hogy errefelé csak 1999-ben vezették be a televíziót és az internetet, nehogy a világ más tájairól érkező információk aláássák a királyság kulturális és politikai hagyományainak tiszteletét. Bár a helyi médiát erősen korlátozza a hatalom, és csupán egyetlen állami tévé-, illetve rádióadó létezik, a kábeltelevízióval mégiscsak elterjedtek a külföldi tévécsatornák, az emberek pedig nézik is őket. (A lakosság körében egyébként nagy az írástudatlanok száma, ami a tavaszi próbaválasztáson megnehezítette a voksok leadását.)
Bhután nyitott is, meg nem is a változásra, királya kijelentése alapján a prioritás itt nem a GDP növekedése, hanem az össznemzeti boldogság foka. Ezért ragaszkodik a tradíciókhoz, de az előző uralkodó, a ma is hatalmas befolyással bíró Zsigme Szingje Vangcsuk 1998-ban mégis lemondott abszolút hatalmáról, majd kormányával, a nemzetgyűléssel és a királyi tanácsadó testülettel egyetértésben vezette az országot. Szerette kimutatni, hogy milyen egyszerű életet él, a főváros, Thimbu felett lévő fakunyhóban rendezte be a munkahelyét, miközben négy felesége – akik mind testvérek – erődszerű várában kapott rezidenciát.
Ő rendelte meg az idei próbaválasztásokat, s ő döntött úgy, hogy huszonhat éves fiának a tervezettnél egy évvel korábban, 2006-ban átadja a Sárkánykirály címet. Zsigme Namgyel így a 2008-as szavazásig több tapasztalatot gyűjthet.
Az új király oxfordi diák volt, első hivatalos látogatása uralkodóként Indiába vezetett, ahol szorosabbra fűzte a szövetséget, de megállapodott abban, hogy több függetlenséget élvezhet majd a külpolitikában és a honvédelemben. Első hivatalos állásfoglalásában elkötelezte magát, hogy folytatja apja reformjait, és 2008-ban megtartja Bhután történetének első országgyűlési választását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.